Elon Musk e sfidon drejtorin ekzekutiv të Twitter në një ‘debat publik’ në lidhje me ‘robotët’ - Business Magazine Albania

Elon Musk e sfidon drejtorin ekzekutiv të Twitter në një ‘debat publik’ në lidhje me ‘robotët’

Elon Musk e sfidon drejtorin ekzekutiv të Twitter në një ‘debat publik’ në lidhje me ‘robotët’

Ndoshta Elon Musk nuk dëshiron një betejë ligjore me Twitter. Pasi ai u kërkoi avokatëve të tij që të përgatisin një dokument argumentues prej 165 faqeve ku shpjegohet se pse ai nuk dëshiron që të vazhdojë drejt finalizimit të marrëveshjes së blerjes së platformës me vlerë prej 43.2 miliard eurove.

Musk sugjeroi që ta zgjedhin rrëmujën në publik, ndoshta përpara një jurie të fansave të Tesla, përdoruesit e Dogecoin, dhe kolonizatorët potencial të Mars-it përkrah ndjekësve të tij në Twitter, në mënyrë që t’i shkojnë në fund çështjes së ashtuquajtur me “robotë” të Twitter-it.

“Unë sfidoj @paraga në një debat publik në lidhje me përqindjen e “robotëve” në Twitter”, shkroi Musk në forumin e tij prej 102 milion ndjekësve. “Le t’i tregojë publikut se Twitter ka më shumë se 5 për qind përdorues ditor të rremë ose të padëshiruar”, vazhdoi tutje Musk.

Musk e vendosi  tweet-in në krye të faqes së tij dhe pastaj e bëri një sondazh ku i pyeste ndjekësit e tij nëse ata e besojnë argumentin e Twitter ku ata thonë se kanë më pak se 5 për qind përdorues aktiv ditor të cilët janë “fake/spam”.

Dy opsionet e sondazhit janë “Po” me 3 emoji të robotëve, duke nënkuptuar në mënyrë të zgjuar se cili do përdorues që e zgjedh atë opsion është “robot, dhe opsioni tjetër “Lmaoo jo”.theverge

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0