Elevator Lab njihet si "Laboratori më i mirë i inovacionit" për të tretën herë rradhazi - Business Magazine Albania

Elevator Lab njihet si “Laboratori më i mirë i inovacionit” për të tretën herë rradhazi

Global Finance Elevator Lab

Revista e njohur Global Finance vlerësoi sërish programin e partneritetit të Raiffeisen Bank International (RBI) Elevator Lab si një nga laboratorët më të mirë të inovacionit financiar.

Elevator Lab është programi më i madh i partneritetit fintech dhe startup në Evropën Qendrore dhe Lindore. Programi u ofron startup-eve me produkte dhe teknologji inovative të dëshmuara një hyrje të strukturuar katërmujore dhe një projekt provues të konceptit (PoC) me ekspertë kryesorë bankar, me qëllim krijimin e bashkëpunimit të mëtejshëm. Deri më tani, Elevator Lab financoi plotësisht 25 PoC për të zhvilluar bizneset e tyre dhe për t’u mundësuar rritje ndërkombëtare, gjë që rezultoi në 15 partneritete afatgjata në të gjithë RBI Group.

Global Finance nderoi bashkëpunimin e programit me startup-et, duke njohur gjurmët më të fundit të programit me fokus në fushat e “Blerjen Digjitale dhe Edukimin Financiar” si dhe “Angazhimi i Mini Aplikacioneve në operacionet bankare” dhe në fushën ndër-industriale “ESG në Bujqësi”. Të gjitha gjurmët e programit janë të organizuara së bashku me ekspertë nga bankat vartëse të RBI, duke siguruar që zgjidhjet dhe startup-et që dalin nga programi të ofrojnë drejtpërdrejt vlerën më të madhe për përdoruesit e tyre përfundimtarë.

Lexo: Swinto shpallet fituesi i kompeticionit Elevator Lab për Evropën Juglindore 2021

“Ky çmim vlerëson përpjekjet e vazhdueshme që ekipi ynë i Elevator Lab vendos në bashkë-inovacion. Pesë vjet më parë ne themeluam Programin e Partneritetit të Elevator Lab, pasi dëshmuam rëndësinë e bashkëpunimit me ekosistemin e startup-eve, në mënyrë që të ofrojmë produkte dhe zgjidhje që sjellin më shumë vlerë për klientët tanë dhe përmirësojnë përvojën e tyre. Mirënjohja nga Revista Global Finance për përpjekjet tona na inkurajon të vazhdojmë të ndjekim dhe të zgjerojmë aktivitetet tona të bashkë-inovacionit me startup-et dhe partnerët e tjerë të industrisë,” tha Christian Wolf, Drejtor i Partneriteteve Strategjike dhe Ekosistemeve në RBI.

Revista çmon gjithashtu arritjet e dy programeve shtesë për startup-et të organizuara nga bankat degë të RBI: Elevator Lab Bootcamp dhe Elevator Lab Challenge. Bootcamp fokusohet në startup-et lokale në fazat e hershme, duke i mbështetur ata me zhvillimin e produkteve minimale të qëndrueshme si një akses të shpejtë në botën e startup-eve. Sfida lejon startup-et lokale ose rajonale të fazës së mëvonshme të promovojnë zgjidhjet e tyre në një audiencë më të gjerë dhe potencialisht të bashkëpunojnë me një bankë Raiffeisen.

Për më tepër, dega sllovake e Elevator Lab, e mundësuar nga filiali i RBI, Tatra banka, u njoh veçmas gjithashtu, si një nga “Laboratorët më të mirë të Inovacionit Financiar”.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0