El Salvador do të përdorë energjinë që vjen nga vullkanet për krijimin e Bitcoin - Business Magazine Albania

El Salvador do të përdorë energjinë që vjen nga vullkanet për krijimin e Bitcoin

vullkanet

Disa orë pasi u bë kombi i parë që autorizoi Bitcoin si një shkëmbyes ligjor, Presidenti i El Salvadorit Nayib Bukele udhëzoi një kompani elektrike gjeotermale në pronësi të shtetit për të planifikuar të përdorë energjinë gjeotermale nga vullkanet e vendit për prodhimin e kriptovalutës.

“Unë sapo kam udhëzuar presidentin e @LaGeoSV (kompania jonë shtetërore e energjisë elektrike gjeotermale), për të hartuar një plan për të ofruar lehtësira për prodhimin e bitcoin me energji shumë të lirë, 100% të pastër, 100% të rinovueshme, 0 emetime nga vullkanet tona ,” Bukele postoi në Twitter.

Ligji për Bitcoin u miratua nga projekt propozimi duke fituar 62 nga 84 vota të mundshme brenda kongresit të vendit të Amerikës Qendrore.

Në një tweet tjetër, Bukele tha se inxhinierët e vendit kanë gërmuar një pus të ri për të siguruar rreth 95 MW, 100% të pastër, emetim zero, energji gjeotermale nga vullkani.

Lexoni: Bitcoin, El Salvador synon të bëhet kombi i parë që e miraton si para kombëtare

Masa vjen mes kritikave në rritje të ndikimit mjedisor të minierave të bitcoin me ekspertë që tregojnë se rrjeti themelor për të prodhuar kriptomonedhën tani kërkon gati aq energji sa i gjithë vendi i Argjentinës.

Krijimi i Bitcoin, një proces që gjeneron njësi të reja të monedhës virtuale, përfshin zgjidhjen e ekuacioneve komplekse matematikore, që kërkon operacione kompjuterike me energji të madhe.

Një analizë nga Universiteti i Kembrixhit vuri në dukje se rrjeti bitcoin përdor mbi 121 terawat orë (TWh) në vit, gjë që do ta rendiste atë në 30 konsumatorët kryesorë të energjisë elektrike në të gjithë botën nëse do të ishte një vend.

“Ne jemi të shqetësuar në lidhje me përdorimin në rritje të shpejtë të karburanteve fosile për minierat dhe transaksionet e Bitcoin, veçanërisht qymyrin, i cili ka emetimet më të këqija nga çdo karburant”, kishte thënë shefi ekzekutiv i Tesla Elon Musk muajin e kaluar ndërsa kompania ndaloi marrjen e bitcoin si një mënyrë pagese.

Por ekspertët kanë theksuar gjithashtu se një qasje më e mirë në energji të ripërtëritshme të lirë do të mundësonte prodhimin e pastër të monedhës së kriptuar.

Tashmë në vende si Islanda dhe Norvegjia, po përdoret energji e lirë hidro-elektrike dhe gjeotermale për të furnizuar pajisjet e tyre të prodhimit të kriptomonedhave.

/indepedent

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0