Eksportet bien gati 4% në gjashtë muajt e parë të vitit

Eksportet bien gati 4% në gjashtë muajt e parë të vitit


Eksportet shqiptare janë në një situatë plotësisht të kundërt me vitin e kaluar. Nëse një vit më parë eksportet shënonin rritje me dy shifra, këtë vit eksportet janë në vlera negative.

Sipas të dhënave të INSTAT në gjashtë muajt e parë të këtij viti eksportet ranë 3.7% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Ato kanë një vlerë prej 152.3 miliardë lekë. Ndërkohë, importet shënuan rritje 2.6% duke arritur në 318 miliardë lekë. Kjo ecuri bëri që deficiti tregtar të ishte mbi 9%.

Çfarë ndikoi pozitivisht dhe çfarë negativisht?

Këto gjashtë muaj kemi eksportuar shumë më pak energji elektrike e karburante. Ky grup mallrash dha ndikimin më të madh negativ në uljen vjetore të eksporteve (-4,5 pikë përqindje). Materialet e ndërtimit dhe metalet u tkurrën po ashtu, ndërsa rënia me rreth 2% ka prekur edhe grupin më të madh të mallrave të eksportuara, atë të tekstileve dhe këpucëve.

Lexo: Ulet papunësia tek të rinjtë. Ja panorama e INSTAT për papunësinë

Si ka ndryshuar shkëmbimi i mallrave me vendet e importit dhe eksportit?

Gjatë këtij gjashtëmujori, vendet me të cilat Shqipëria ka pasur rritjen më të madhe të eksporteve, në krahasim me një vit më parë, janë: Kosova (28,7 %), Gjermania (2,8 %), dhe Maqedonia e Veriut (4,2 %).

Vendet me të cilat kemi ulur eksportet janë: Italia (-0,9 %), Spanja (-24,7 %) dhe Greqia (-6,5 %). Situate me importet paraqitet disi me e “zbutur”. Rritja më e madhe e importeve u shënua me vendet si Kina (22,5 %), Greqia (10,2 %) dhe Turqia (6,5 %). Ulja më e madhe e importeve ishte me vendin fqinj Italinë (-8,0 %), si dhe Gjermaninë (-12,9 %) dhe Spanjën me (-12,1 %).

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0