Eksportet bien gati 4% në gjashtë muajt e parë të vitit


Eksportet shqiptare janë në një situatë plotësisht të kundërt me vitin e kaluar. Nëse një vit më parë eksportet shënonin rritje me dy shifra, këtë vit eksportet janë në vlera negative.

Sipas të dhënave të INSTAT në gjashtë muajt e parë të këtij viti eksportet ranë 3.7% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Ato kanë një vlerë prej 152.3 miliardë lekë. Ndërkohë, importet shënuan rritje 2.6% duke arritur në 318 miliardë lekë. Kjo ecuri bëri që deficiti tregtar të ishte mbi 9%.

Çfarë ndikoi pozitivisht dhe çfarë negativisht?

Këto gjashtë muaj kemi eksportuar shumë më pak energji elektrike e karburante. Ky grup mallrash dha ndikimin më të madh negativ në uljen vjetore të eksporteve (-4,5 pikë përqindje). Materialet e ndërtimit dhe metalet u tkurrën po ashtu, ndërsa rënia me rreth 2% ka prekur edhe grupin më të madh të mallrave të eksportuara, atë të tekstileve dhe këpucëve.

Lexo: Ulet papunësia tek të rinjtë. Ja panorama e INSTAT për papunësinë

Si ka ndryshuar shkëmbimi i mallrave me vendet e importit dhe eksportit?

Gjatë këtij gjashtëmujori, vendet me të cilat Shqipëria ka pasur rritjen më të madhe të eksporteve, në krahasim me një vit më parë, janë: Kosova (28,7 %), Gjermania (2,8 %), dhe Maqedonia e Veriut (4,2 %).

Vendet me të cilat kemi ulur eksportet janë: Italia (-0,9 %), Spanja (-24,7 %) dhe Greqia (-6,5 %). Situate me importet paraqitet disi me e “zbutur”. Rritja më e madhe e importeve u shënua me vendet si Kina (22,5 %), Greqia (10,2 %) dhe Turqia (6,5 %). Ulja më e madhe e importeve ishte me vendin fqinj Italinë (-8,0 %), si dhe Gjermaninë (-12,9 %) dhe Spanjën me (-12,1 %).

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale