Edhe pse ju duan të mirën, këshillat e tyre mund t’ju dëmtojnë. Këto janë tre këshilla që edhe mund t'i injoroni gjatë karierrës - Business Magazine Albania

Edhe pse ju duan të mirën, këshillat e tyre mund t’ju dëmtojnë. Këto janë tre këshilla që edhe mund t’i injoroni gjatë karierrës

Karierra

Shkruar nga Ana Avalos

Në jetë, këshillat nuk mbarojnë kurrë, veçanërisht kur bëhet fjalë për karrierën tuaj. Por ndërsa familja, miqtë, mentorët dhe kolegët ju duan të mirën, ndonjëherë këshillat që ata  ofrojnë nuk do t’ju ​​mësojnë atë që vërtet duhet të dini.

Në karrierën time 20-vjeçare, duke punuar në burimet njerëzore dhe tani si drejtues i këtij departamenti, kam kuptuar se mundësitë më të mira për rritje dhe mësim erdhën nga këshillat që zgjodha të mos i merrja.

Mos më keqkuptoni, shumë njerëz të mencur kanë lënë gjurmët e tyre tek unë, por ndonjëherë të mësuarit e gjërave vetë më kanë formuar gjatë rrugës.

Më poshtë janë vetëm disa nga këshillat që për fat të mirë nuk i kam ndjekur:

Mbani botët tuaja personale dhe profesionale të ndara

Kur sapo fillova karrierën time, një anëtar i familjes me qëllim të mirë më tha: “Mos u afro me askënd në punë”. Në vend të kësaj, unë duhet të jem një enigmë, këshilluan ata, duke e mbajtur jetën time personale plotësisht të ndarë nga jeta ime profesionale.

Sidoqoftë, kur fillova të lundroj në karrierën time, veçanërisht si një prind i vetëm që punon, të qenit në gjendje të ndaj luftën personale me të cilën po përballesha i lejoi shokët e skuadrës, dhe më e rëndësishmja menaxherët e mi, të më ndihmonin të balancoja përgjegjësitë dhe aspiratat e mia në punë me përgjegjësitë e mia dhe jetën familjare në shtëpi. Nëse një udhëtim pune bie ndesh me natën e kthimit në shkollë për vajzën time, menaxheri im dhe unë ishim në gjendje të vlerësonim sa thelbësor ishte udhëtimi dhe nëse një nga shokët e mi të skuadrës mund të merrte pjesë në mungesën time.

Lexo edhe: 10 mënyra të lehta për t’u bërë një version më i mirë i vetes

Është e gjitha një lojë numrash

Kur fluturova për një intervistë me një kompani, pasagjeri i ulur pranë meje më tha: “Nëse nuk të ofrojnë “XX$”, nuk duhet të marrësh punën”. Unë përfundova me një ofertë nën atë, por e dija që kultura, puna që do të bëja dhe potenciali i rritjes e kompensonte mungesën e pagës.

Në fund, më ka dërguar në role që më sfidojnë dhe më ka lejuar të krijoj një karrierë që bazohet në atë që ka më shumë rëndësi për mua: si i kaloj ditët e mia dhe me kë i kaloj ato. Unë besoj shumë në barazinë e pagës dhe fitimin e vlerës tuaj. Sidoqoftë, ndonjëherë të qenurit më mendjehapur paguhet. Merrni parasysh, jo vetëm pagën që ju ofrohet, por edhe mundësinë e rritjes që ju pret, njerëzit me të cilët do të mësoni dhe misionin që do të dërgoni përpara.

Suksesi është linear

Gjatë gjithë karrierës sime kam pasur gjithashtu bashkëpunëtorë dhe miq që më donin të mirën, që më ofronin këshilla se si duket suksesi dhe në cilën moshë duhet të jem në pozicionin X, ose si do të duket një rol specifik ose lëvizje karriere në CV-në time. Edhe pse nuk isha një njeri pa objektiva, ajo për të cilën jam më shumë krenar është se kam hartuar një udhëtim karriere që funksionon për mua dhe është unikisht i imi. Dhe kjo shpesh nënkuptonte të shkosh kundër këshillës së tyre.

Suksesi mund të gjendet në shumë rrugë të ndryshme. Kjo është një bisedë që kam bërë shpesh me vajzën time 25-vjeçare, e cila është gjithashtu në mes të gjetjes së rrugës së saj të karrierës. Shumë nga mundësitë që më janë dhënë janë kryesisht falë lëvizjeve që janë bërë në mënyra jo të zakonshme dhe duke qenë të gatshëm të flasin.

Po të kisha dëgjuar këshillën që më ishte dhënë, mund të kisha humbur. Ndërsa jam i kënaqur që kam mbledhur kaq shumë perspektiva ndër vite, perspektiva që kam zhvilluar vetë është se ndonjëherë këshillat më të mira janë ato që ju injoroni.

Burimi: Quartz 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0