Ed Sheeran nuk përdor një smartphone prej 7 vjetësh. Arsyeja është një shembull i shkëlqyer i inteligjencës emocionale - Business Magazine Albania

Ed Sheeran nuk përdor një smartphone prej 7 vjetësh. Arsyeja është një shembull i shkëlqyer i inteligjencës emocionale

Ed Sheeran

Në një intervistë të fundit në podcast me Ben Clymer nga Hodinkee, Ed Sheeran shpjegoi se ai nuk ka pasur një celular që nga viti 2015. As një iPhone. As një Google Pixel. Asnjë lloj telefoni.

“Është e mrekullueshme që mund të ekzistosh në një ditë si sot pa telefon,” tha Clymer, duke i bërë jehonë një mendimi me të cilin shumica prej nesh ndoshta do të ishin dakord. Përgjigja e Sheeran, megjithatë, shfaqi një sasi të jashtëzakonshme të vetëdijes dhe inteligjencës emocionale.

“Unë me të vërtetë isha shumë në ankth dhe i ngarkuar emocionalisht kur mbaja një telefon. Thjesht kaloja gjithë kohën time në një vend shumë të ulët psikologjikisht,” u përgjigj Sheeran. “Thjesht hoqa dorë nga telefoni dhe u ndjeva vërtet i çliruar.”

Ndoshta pyetja më e madhe që shumica e njerëzve kanë menjëherë është se si mund të qëndrojë dikush i lidhur në një botë ku një smartphone është një zgjatim i personalitetit tonë. Për dikë si Sheeran, kjo do të dukej si një prioritet duke marrë parasysh profesionin e tij. Të mos kesh një telefon inteligjent, do të dukej si një problem i madh.

Ndoshta pyetjet e para që ju kaluan në mendje janë diçka e ngjashme me: Si u përgjigjeni mesazheve pa telefon? Po komunikimi për projektet e punës. Si postoni në mediat sociale?

“Unë kam një email … dhe çdo disa ditë, do të ulem dhe do të hap laptopin tim dhe do t’u përgjigjem 10 emaileve në të njëjtën kohë,” tha Sheeran. “Unë do t’i dërgoj dhe do të mbyll laptopin tim. Dhe pastaj do t’i rikthehem jetës dhe nuk do të ndihem i dërrmuar.”

Çështja është se Sheeran nuk lejon që teknologjia t’i pengojë jetën e tij. Ai vendosi se mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të mos lejojë që smartfoni i tij të bëhet një shpërqëndrim – ose më keq, një burim ankthi.

Lexoni: Gjermani: Më pak birrë, më shumë smartphone dhe njëzet herë më shumë veganë, ndryshime të mëdha brenda një dhjetëvjeçari

Shpjegimi i tij se si ai arriti në këtë pikë është diçka me të cilën mendoj se të gjithë mund të lidhen nëse jemi mjaft të sinqertë për ta pranuar atë:

Mund të jem duke biseduar me ty gjatë darkës apo jo? Dhe po bëjmë një bisedë për gjëra serioze, kur papritmas telefoni po dridhet në xhepin tim. Në ato momente nuk e shikoj telefonin, por pyes veten se kush ishte, çfarë ka shkuar. Pastaj dëgjoj një dridhje tjetër. Tani kam dy mesazhe, ndoshta kjo është e rëndësishme dhe mendoj a duhet të kontrolloj telefonin tim. Por jo se jam duke biseduar me ty. Gjithsesi, po të dëgjoj ty, por në të njëjtën kohë po mendoj edhe për këtë.

Në fillim ju thamë se ky ishte një shembull i shkëlqyer i inteligjencës emocionale, dhe ja pse. Sheeran jo vetëm që kishte mjaftueshëm vetëdije për të njohur efektin që kishte në shëndetin e tij mendor një telefon inteligjent që e bënte atë gjithmonë të disponueshëm, por ai gjithashtu e përdori atë për të bërë një ndryshim.

Sigurisht, disa njerëz do ta konsideronin dramatike heqjen e telefonit të tyre. Shumë njerëz varen nga pajisja e tyre iPhone ose Android për të komunikuar me njerëzit e rëndësishëm në jetën e tyre. Në shumë raste, është pajisja kryesore e punës që përdorin njerëzit. Heqja e telefonit do ta bënte shumë të vështirë qëndrimin e lidhur.

Por për Sheeran, “gjëja më e mirë është se, përveç shëndetit mendor dhe faktit që ndihem më mirë për gjithçka, janë momentet që kam me njerëzit që dua personalisht, pa ndërprerje”.

Të jesh i lidhur gjatë gjithë kohës nuk është një virtyt. Nuk ju bën më të mirë në atë që bëni. Në shumë raste, shumë mirë mund t’ju bëjë një mik, ose partner, ose punonjës ose prind. Më keq nëse ju bën të humbisni jetën që ndodh para jush.

E di që shumica e njerëzve nuk do të heqin dorë nga telefoni i tyre. Sidoqoftë, do të sugjeroja që nëse zbuloni se pajisja që mbani po ju shkakton ankth ose ul cilësinë e marrëdhënieve që keni me njerëzit që janë të rëndësishëm për ju, mund t’ia vlejë të mendoni nëse keni nevojë të bëni një ndryshim në jetën tuaj.

/inc.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0