E urreni punën tuaj? 8 strategji për të dalë nga ky “kurth” që ju vret mendjen dhe shpirtin - Business Magazine Albania

E urreni punën tuaj? 8 strategji për të dalë nga ky “kurth” që ju vret mendjen dhe shpirtin

Ka shumë arsye pse mund ta urreni punën tuaj. Detyrat janë të vështira. Paga është e ulët. Ju mund të jeni ndër 10 personat që raportojnë se janë ngacmuar në punë. Mundësitë për rritje janë të kufizuara. Natyra e pasigurt e punësimit tuaj po bën që shëndeti juaj të përkeqësohet. Dita -ditës, është e mërzitshme. Ose ndoshta ju jeni një ndër pesë punëtorët që thjesht zgjohen çdo mëngjes duke mos dashur të ngrihen nga shtrati sepse jeni të shkëputur në mënyrë aktive nga puna juaj.

Ju mund të keni një ndjenjë të bezdisshme se po humbisni vitet tuaja më të mira, por nuk e dini saktësisht pse ndiheni kështu. Cilado qoftë arsyeja, të urresh punën tënde nuk është e qëndrueshme në afatgjatë. Shëndeti juaj mendor dhe fizik do të vuajë. Ju duhet të bëni diçka për të.

Por çfarë? Së pari, është e rëndësishme të pranoni se askush nuk do ta zgjidhë problemin për ju. Shumë nga kolegët tuaj gjithashtu mund të kenë vështirësi – ia vlen të zbuloni nëse jeni vetëm ose mes të sëmurëve me të njëjtin mendim. Së dyti, mos e lini punën tuaj në një moment dëshpërimi. Asnjë vendim i madh për jetën nuk duhet të merret në mjerim. Në vend të kësaj, filloni duke marrë qartësi më të madhe për origjinën e urrejtjes tuaj për punën tuaj. Për javën e ardhshme mbani një ditar se si e kaloni kohën tuaj ndërsa jeni duke punuar, çdo ditë. Për çdo detyrë dhe takim, shënoni nëse ndjeni gëzim, indiferencë ose mjerim.

Me këtë informacion mund të identifikoni se çfarë është në lidhje me javën tuaj të punës që po shkakton një reagim të urryeshëm. Nëse auditimi juaj zbulon se ju pëlqeni më së shumti detyrat tuaja javore, rrënja e problemit nuk është natyra e punës që bëni.

Lexo edhe: Ja si të ktheni pasionin në një projekt biznesi

Së dyti, mos e lini punën tuaj në një moment dëshpërimi Pasi të keni identifikuar detyrat që ju pëlqejnë, unë do të rekomandoja gjithashtu të identifikoni një punë të dytë në kohën e lirë, veçanërisht nëse krijimi i punës nuk është një opsion. Mes një krize të kostos së jetesës, një punë e dytë ju lejon gjithashtu të gjeneroni flukse parash shtesë shumë të nevojshme – dhe madje mund të përmirësojë produktivitetin në punën tuaj të përditshme.

Filloni me të kuptuarit se çdo rezultat në jetën tuaj është produkt i përpjekjes dhe fatit. Hapi tjetër është të përdorni rrjetet tuaja. Pini kafe, dreka dhe darka dhe testoni kontaktet tuaja duke kërkuar ide dhe mundësi. Kur takoni dikë që njihni përmes punës, nuk është koha për t’u ankuar. Bëhu i prerë. Kërkoni atë që ju nevojitet. Nëse rrjetet tuaja janë të dobëta, angazhohuni për gjashtë muaj zhvillim të kontakteve tuaja në dhe jashtë linje, në mënyrë që të mund të bëni një fillim proaktiv për t’iu afruar sigurimit të një pune të re.

Tetë strategji për ata që urrejnë punën e tyre

  1. Mos hiqni dorë pa një mundësi të mirë arratisjeje.
  2. Nxisni veten për veprim duke adoptuar mantrën e mëposhtme: Unë jam përgjegjës për zgjidhjen e problemit.
  3. Identifikoni shkakun kryesor përse e urreni punën tuaj: kontrolloni se si e kaloni kohën tuaj, duke i kushtuar vëmendje detyrave që ju sjellin mjerim dhe atyre që ju sjellin gëzim.
  4. Nëse paga e dobët është rrënja e pakënaqësisë suaj, gjeni guximin të kërkoni rritje. Menaxheri juaj mund të thotë jo, por edhe kjo ju jep një informacion të ri për të punuar.
  5. ‘Zija e punës’ – punoni në praktikën e ndryshimit të punës tuaj për ta bërë atë më kuptimplotë për ju dhe për të zvogëluar detyrat që ju urreni në punë.
  6. Rritni detyrat që ju sjellin gëzim duke krijuar punë dhe/ose duke filluar një punë të dytë.
  7. Nëse problemi i kulturës në vendin tuaj të punës po ju rrëzon, punoni përkohësisht më shpesh nga shtëpia, ndërkohë që planifikoni se si të largoheni.
  8. Investoni në rafinimin dhe zhvillimin e rrjetit tuaj: pyesni ‘lidhjet e lira’ – të njohurit profesionistë, ish-kolegët dhe kontaktet – për këshilla dhe mundësi, në vend që të përfitoni thjesht nga simpatia që ofrojnë miqtë tuaj të ngushtë./ Financial Times

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0