"E pashmangshme": Njerëzit që jetojnë në bregdet mund të detyrohen të lëvizin për shkak të ndryshimeve klimatike - Business Magazine Albania

“E pashmangshme”: Njerëzit që jetojnë në bregdet mund të detyrohen të lëvizin për shkak të ndryshimeve klimatike

ndryshimeve klimatike

Shefi ekzekutiv i Agjencisë së Mjedisit të Britanisë së Madhe ka lëshuar një paralajmërim të ashpër për komunitetet bregdetare, duke pranuar se efektet e ndryshimeve klimatike do t’i detyrojnë njerëzit – si në MB ashtu edhe jashtë saj – të zhvendosen për shkak të rritjes së nivelit të detit dhe erozionit bregdetar.

Duke iu referuar asaj që ai e përshkroi si “më e vështira nga të gjitha të vërtetat e papërshtatshme”, James Bevan tha se në terma afatgjatë, ndryshimi i klimës do të thotë se “disa nga komunitetet tona, si në këtë vend dhe në mbarë botën, nuk mund të qëndrojnë aty ku janë”.

“Kjo për shkak se ndërsa ne mund të kthehemi të sigurtë dhe të ndërtojmë më mirë pas përmbytjeve të lumenjve, nuk ka kthim për tokën që erozioni bregdetar thjesht e ka hequr ose që rritja e nivelit të detit e ka vënë përgjithmonë, ose shpesh, nën ujë,” tha ai.

Rritja e nivelit të detit përbën një kërcënim për shumë komunitete bregdetare në mbarë botën, duke përfshirë kombet ishullore në Oqeanin Paqësor dhe Indian.

Lexoni: Forumi Ekonomik Botëror 2022: Nga konflikti i Ukrainës tek ndryshimet klimatike, ja çfarë ndodhi në Davos

Në një fjalim në samitin e ndryshimeve klimatike COP26 vitin e kaluar, Presidenti i Maldiveve u përpoq të nënvizonte rrezikun me të cilin përballet vendi i tij, një arkipelag i përbërë nga 1,192 ishuj.

“Ishujt tanë po përmbyten ngadalë nga deti, një nga një,” tha Ibrahim Mohamed Solih. “Nëse nuk e kthejmë këtë trend, Maldivet nuk do të ekzistojnë më deri në fund të këtij shekulli.”

Ndërkohë, në SHBA, Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike paralajmëroi në shkurt se nivelet e detit përgjatë vijave bregdetare të vendit pritet të rriten deri në vitin 2050.

Bevan i Mbretërisë së Bashkuar, i cili po fliste të martën në një konferencë në Telford, Shropshire, argumentoi se “në disa vende përgjigja e duhur – në aspektin ekonomik, strategjik, njerëzor – do të duhet të jetë largimi i komuniteteve nga rreziku në vend që të përpiqemi t’i mbrojmë ata nga ndikimet e pashmangshme të rritjes së nivelit të detit.”

Në komentet shtesë të publikuara në faqen e internetit të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar, Bevan tha se ndikimet e ndryshimit të klimës do të “vazhdojnë të përkeqësohen”.

Në maj, Organizata Botërore Meteorologjike tha se niveli mesatar global i detit kishte “arritur një rekord të ri në vitin 2021, duke u rritur mesatarisht 4,5 mm në vit gjatë periudhës 2013-2021”.

Kjo, tha WMO, ishte “më shumë se dyfishi i normës midis 1993 dhe 2002” dhe “kryesisht për shkak të humbjes së përshpejtuar të masës së akullit nga shtresat e akullit”.

Ka të ngjarë të ketë “ndikime të mëdha për qindra miliona banorë të bregdetit”, përveç rritjes së “vulnerabilitetit ndaj cikloneve tropikale”.

Plani i Britanisë së Madhe

Bevan po fliste në të njëjtën ditë kur agjencia e tij publikoi Udhërrëfyesin e saj të Strategjisë së Menaxhimit të Rrezikut të Përmbytjeve dhe Erozionit Bregdetar.

Duke mbuluar periudhën deri në vitin 2026, udhërrëfyesi parashtron plane për të siguruar “që vendi të jetë elastik dhe i gatshëm për t’iu përgjigjur dhe përshtatur përmbytjeve dhe ndryshimeve bregdetare”.

Ndër të tjera, plani do të:

  • Zhvillojë “një vlerësim të ri kombëtar të rrezikut nga përmbytjet” i fokusuar në detin, lumenjtë dhe ujërat sipërfaqësore.
  • Punojë në përmirësimin e mjeteve digjitale të Agjencisë së Mjedisit, në mënyrë që njerëzit të jenë në gjendje të shikojnë rrezikun e tyre nga përmbytjet dhe të regjistrohen për paralajmërime për përmbytjet.
  • Punojë me Shoqatën e Planifikimit të Qytetit dhe Vendit për të bashkuar materialet e trajnimit me qëllim të rritjes së “aftësive” në lidhje me planifikimin e zhvillimit dhe rrezikun nga përmbytjet.

Në fjalimin e tij, Bevan pranoi se çdo lloj zhvendosje e komunitetit do të ishte e diskutueshme, por u përpoq të qetësonte frikën që lëvizje të tilla ishin të pashmangshme.

Qëllimi, theksoi ai, duhet të përqëndrohet në sigurimin, kudo që të jetë e mundur, që komunitetet bregdetare të qëndrojnë aty ku janë dhe të lulëzojnë.

Lexoni: Ndryshimet klimatike: Energjia e erës dhe ajo dielliore arrijnë një moment historik ndërsa kërkesa rritet

“Unë mendoj se, me ndërhyrjet e duhura gjatë viteve të ardhshme, ne mund ta arrijmë atë për shumicën e komuniteteve bregdetare në këtë vend aq larg sa mund të parashikojë në mënyrë të arsyeshme secili prej nesh,” tha ai.

“Askush nuk duhet të detyrohet të largohet nga shtëpitë e tyre kundër vullnetit ,” tha ai. “Por – dhe ka një por – ne duhet të fillojmë bisedën për të gjithë këtë tani.”

“Biseda të sinqerta”

Ndër ata që reaguan ndaj njoftimit të Agjencisë së Mjedisit në Mbretërinë e Bashkuar dhe mesazhit të Bevan ishte Jim Hall, profesor i Klimës dhe Rreziqeve Mjedisore në Universitetin e Oksfordit.

“Edhe nëse Agjencia e Mjedisit do të mund të përballonte ndërtimin e mbrojtjes së bregdetit kudo – gjë që ata nuk munden – gjërat që shumë njerëz i pëlqejnë në bregdet, si plazhet dhe dunat e rërës, përfundimisht do të zhyten në ujë, nëse nuk fillojmë të planifikojmë tani se si mundet vija bregdetare të përshtatet me rritjen e nivelit të detit”, tha ai.

“Duhet të ketë biseda të sinqerta brenda komuniteteve bregdetare për atë që do të sjellë e ardhmja dhe një qasje strategjike për të vendosur se si të menaxhohet bregdeti në mënyrë të qëndrueshme në të ardhmen”, tha Hall.

Diku tjetër, Natasha Barlow, profesoreshë e asociuar në Shkollën e Tokës dhe Mjedisit të Universitetit të Leeds, tha se “shpejtësia dhe sasia e rritjes së nivelit të detit në të ardhmen” mund të “kufizohet duke kufizuar temperaturat globale”.

“Megjithatë, ne jemi tashmë të përkushtuar ndaj një shkalle të rritjes së nivelit të detit dhe erozionit bregdetar për shkak të shkrirjes afatgjatë të shtresave të akullit, si rezultat i ndryshimeve klimatike,” tha ajo. “Prandaj, ekziston nevoja për një sërë strategjish përshtatjeje, të cilat në disa raste do të kërkojnë që komunitetet bregdetare të zhvendosen pasi toka humbet në det.”

Lexoni: 33-vjeçari ndihmon në luftimin e ndryshimeve klimatike: ‘Mund të jesh altruist dhe i suksesshëm’ 

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0