A e dini sa të pisëta janë paratë tuaja? - Business Magazine Albania

A e dini sa të pisëta janë paratë tuaja?


Paratë. Fjala që nuk del kurrë nga moda. Ato na nevojiten për të jetuar, por a e keni pyetur ndonjëherë veten se çfarë keni prekur kur mbani në dorë një kartëmonedhë 20 mijë lekëshe, ose një grush plot me monedha të vogla? 

Jetëgjatësia e monedhave dhe kartëmonedhave

Monedhat janë ndërtuar për të zgjatur. Madje, ekzistojnë akoma monedha që nga koha e Jul Çezarit. Jetëgjatësia e një monedhe shkon deri në 30 vjet, por në disa raste ajo mund të jetë në qarkullim deri në 50 vite apo edhe më shumë. Ato kalojnë dorë më dorë dhe asnjëherë nuk pastrohen.

Le të zbulojmë së bashku të vërtetën “e pisët” që fshihet në paratë që mbani në portofol.

Çfarë mikrobesh përmbajnë kartëmonedhat?

Sipas shumë kërkimeve të bëra organizmat më të rrezikshëm që janë gjetur në kartëmonedha janë këta më poshtë:

Streptococcus

Ky nuk është dhe aq shqetësues. Në rast kontakti me këtë mikrob me shumë gjasa ju do të merrni një dhimbje fyti, por ajo gjithashtu shkakton infeksione të lëkurës, infeksione urinare madje dhe pneumoni.

E. coli

Të gjithë e njohim Escherichia coli-n. Edhe pse disa tipe të saj janë të padëmshme, disa të tjera janë vdekjeprurëse. E.coli krijon anemi dhe probleme me veshkën, të cilat mund t’iu çojnë drejt vdekjes. Shumë njerëz që preken nga ky mikrob vuajnë nga dhimbjet e stomakut, vjellin dhe kanë diarre.

Salmonella Enterica

Salmonella Enterica është një nga shkaktarët kryesor të helmimit të ushqimit. Ky mikrob trasmetohet dhe përhapet edhe përmes parave.

Staphylococcus Aureus

Ky mikrob është përgjegjës kryesisht për infeksionet e lëkurës, por gjithashtu edhe për pneumoninë, helmimin e ushqimit dhe helmimin e gjakut.

MRSA

MRSA është një lloj stafilokoku (staphylococcus) shumë i rrezikshëm, sepse është rezistent ndaj antibiotikëve dhe medikamenteve të tjera.

Proteus

Ky është një bakter që gjendet në zorrët e kafshëve dhe në tokë. Ai shkakton infeksione urinare, të cilat janë lehtësisht të trajtueshme.

Me pak fjalë paratë janë të shpifura! (të paktën kështu thotë shkenca). Ato janë të mbushura me baktere. Ato janë të infektuara me mikrobe. Dhe janë gjithashtu shkaktare të shumë sëmundjeve. Mos i lëpini gishtat kur numëroni para, sepse pasojat i merrni vet me mend. Duhet të shmangni prekjen e parave përpara se ta hani bukë dhe gjithmonë mbani me vete një gjel pastrues për duart. Mos i vendosni paratë në gojë, as nëse keni vënë ndonjë bast, dhe së fundmi mos i mbani duart afër gojës pasi keni prekur para.

/WiseBread

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0