Duke përdorur qelizat e trurit të njeriut, shkencëtarët krijojnë aneurizmën artificiale - Business Magazine Albania

Duke përdorur qelizat e trurit të njeriut, shkencëtarët krijojnë aneurizmën artificiale

Për herë të parë, studiuesit kanë printuar në 3D një model ‘të gjallë’ të një aneurizmi jashtë trupit, duke përdorur qelizat e trurit të njeriut. Zbulimi mund të ndihmojë një ditë kirurgët e trurit si për t’u ushtruar ashtu edhe në vendimmarrjet me rrezik të lartë. Një aneurizëm ndodh kur një fryrje ose flluskë zhvillohet në një pikë të dobët në një enë të caktuar gjaku, e cila mund të ndodhë në zemër ose në tru. Muri i dobësuar përfundimisht mund të çahet, me pasoja katastrofike dhe kërcënuese për jetën e pacientit. Duke pasur parasysh zonat tepër të ndjeshme dhe delikate në të cilat ndodhin aneurizmat, ato shpesh janë jashtëzakonisht të vështira për t’u gjetur dhe trajtuar.

Si një zgjidhje e mundshme, studiuesit në Laboratorin Kombëtar të Lawrence Livermore (LLNL), duke përfshirë shkencëtarë nga Universiteti Duke dhe Texas A&M, kanë krijuar një kopje të jashtme, artificiale e cila imiton mjedisin e veçantë në të cilin ndodhin aneurizmat. Struktura në formë aneurizmi e shtypur në 3D është bërë nga hidroxheli në të cilën futen qelizat e trurit njerëzor të quajtur hCMEC, të cilat më pas përhapen dhe veshin muret e strukturës, duke krijuar një aneurizëm ‘të gjallë’ që u lejon mjekëve të ekzaminojnë dhe të punojnë. Një në çdo 50 amerikanë preken nga aneurizmat e trurit, sipas studiuesve. Aktualisht, metodat kryesore për trajtimin e një aneurizmi, duke supozuar se mjekët mund ta gjejnë atë në kohë, është ndalimi i rrjedhjes së gjakut në zonën e prekur, për të parandaluar një këputje të mundshme.

LEXO: Shkencëtarët italianë zbulojnë proteina riparuese të ADN-së të qelizave kancerogjene: nuk do të ketë më kimioterapi

Një metodë, e quajtur prerje kirurgjikale, përfshin heqjen e një pjese të kafkës së pacientit dhe kapjen e aneurizmës me një kapëse të vogël metalike. Spiralja tjetër, endovaskulare, është jashtëzakonisht delikate dhe përfshin futjen e një kateteri në një arterie në ijë përpara se të dërgohet me kujdes përmes trupit në vendin e aneurizmës ku vendoset një pajisje përforcuese për të forcuar murin e enës. Megjithëse aneurizmat artificiale janë prodhuar më parë, të gjithëve u mungonte indi i gjallë njerëzor për të shtuar më shumë realizëm dhe kompleksitet në ekzaminime.

RT

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0