"Duhet të trokasesh pak": Si e zbuloi ky sipërmarrës vlerën e përulësisë - Business Magazine Albania

“Duhet të trokasesh pak”: Si e zbuloi ky sipërmarrës vlerën e përulësisë

sipërmarrës

Në një intervistë të sinqertë, sipërmarrësi dhe investitori i pasurive të paluajtshme Kent Clothier ndan udhëtimin e tij të jashtëzakonshëm nga fitimi i milionave në përballjen me shkatërrimin financiar brenda dy viteve. Historia e tij është një kujtesë e fuqishme e rëndësisë së përulësisë, elasticitetit dhe gatishmërisë për të mësuar nga gabimet tona.

 

Përulësia e kalon krenarinë

Clothier ia atribuon rënien e tij krenarisë dhe mungesës së vlerësimit për atë që ai nuk e dinte. Ai pranon se ishte shumë budalla për të pranuar humbjen dhe në vend të kësaj ndoqi një proces gjyqësor , një rrugë që rrallë çon në rezultate të favorshme. Duke reflektuar mbi përvojën e tij, Kent thotë se të “trokasësh” është e nevojshme për të arritur sukses.

Një nga mësimet kritike që Kent nxori nga sprova e tij ishte rëndësia e përulësisë, duke pranuar se suksesi shpesh kërkon të jemi të përulur dhe të mësojmë nga dështimet tona.

Fuqia e “shitjes me shumicë të kundërt”

Pavarësisht pengesave, Clothier arriti të rindërtojë biznesin e tij nga e para duke përdorur një koncept të quajtur shitja me shumicë e kundërt. Ai thekson nevojën për ta kthyer nxitimin në një biznes të mirëstrukturuar duke zhvilluar sisteme apo procese. Kjo qasje u lejon sipërmarrësve të shkallëzojnë operacionet e tyre dhe të arrijnë sukses të qëndrueshëm.

Në intervistë, Clothier ndan njohuri të vlefshme që mund të frymëzojnë dhe udhëzojnë sipërmarrësit aspirues. Disa citate që përmbledhin mençurinë e tij:

  1. “Duhet të trokasësh pak për të vlerësuar atë që duhet për të qenë i suksesshëm.”
  2. “Fjala “nuk mundem” nuk është në fjalorin tim. Unë jam i shkathët dhe do të gjej një mënyrë për ta realizuar atë.”
  3. “Rrallë proceset gjyqësore janë rruga për të shkuar. Nuk ka të bëjë me fitoren apo humbjen, ka të bëjë me gjetjen e një zgjidhjeje.”

 

Vlerësimi i vlerave

Clothier gjithashtu thekson rëndësinë e vlerave thelbësore në jetën personale dhe profesionale. Vlerat thelbësore të familjes së tij rrotullohen rreth katër pyetjeve themelore: pse bëjnë atë që bëjnë, çfarë përfaqësojnë, çfarë besojnë me pasion dhe për çfarë do të ishin të gatshëm të vdisnin. Këto vlera shërbejnë si një busull udhëzues për veprimet dhe vendimet e tyre.

 

 Historia e Clothier na mëson se suksesi shpesh kërkon të rrëzohesh dhe të jesh i shkathët në përballimin e fatkeqësive. Duke përqafuar përulësinë, duke zhvilluar sisteme dhe duke u fokusuar në mundësitë, sipërmarrësit mund të kapërcejnë sfidat dhe të arrijnë qëllimet e tyre.

 

 

entrepreneur.com

 

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0