Drejt shitjes edhe Tirana Bank, FiBank kandidati kryesor

Drejt shitjes edhe Tirana Bank, Fibank kandidati kryesor


Pas disa vitesh bankat tregtare të dala në shitje në tregun vendas duket se po arrijnë të negociojnë transaksionet e shit-blerjeve. Fibank, banka me kapital bullgar, vlerësohet të ketë nisur bisedimet për të blerë Tirana Bank.

Për nga vlera e kapitalit, Tirana Bank, është më e madhe se Fibank, por Tirana Bank, e cila renditet e gjashta për nga madhësia e saj është pjesë e hershme e planit të ristrukturimit të Grupit Pireus Bank.

Fibank duket se ka shprehur interes konkret për Tirana Bank. Kjo nuk është risi për bankën e vogël bullgare.

Sipas të dhënave të tregut bankar, Fibank ka ende një peshë të vogël me vetëm 1.4% të totalit të aseteve. Tirana Bank, ka një peshë gati 4 herë më të lartë, me 5.4% të totalit të aseteve.

Më parë, Fibank garoi për blerjen e Credit-Agricole, por pa sukses. Edhe në rastin e NBG Bank, Fibank cilësohet të ketë qenë një nga kandidatët kryesorë për blerje, por transaksioni u realizua me sukses në favor të Bankës Amerikane të Investimeve, ABI Bank.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0