Drejt 5G? Huawei përfshihet në programet 5G të BE-së - Business Magazine Albania

Drejt 5G? Huawei përfshihet në programet 5G të BE-së


Europa po e rrit fokusin e saj me 5G dhe kjo do të realizohet me lancimin e fazës së parë të programit prej 3.5 miliardë eurove (($3.9 miliardë) – Public Private Partnership Program.

Prodhuesi kinez Huawei do të luajë një rol kyç në këtë projekt duke pasur si qëllim thellimin e kërkimeve në aspektin 5G të Europës si dhe bashkëpunimin global për të arritur një rrjet infrastrukturor me një kapacitet wireless 1,000 herë më të lartë si dhe lidhje interneti të sigurtë, të besueshem dhe pa humbje kohe në vitin 2020.
Pothuajse e gjithë shuma prej 3.5 miliardë eurosh do të vijë nga investimet private dhe do të mbështetet nga 700 milion Euro ($7.7 million) investim nga Bashkimi Europian.

BE beson se kërkimet do të çojnë në një qytet më të zgjuar, shëndetësi elektronike, transport, arsim dhe argëtim inteligjent si dhe tregje mediatike.

Huawei është anëtare e bordit të Shoqatës së Infrastrukturës 5G dhe ajo kontribuon me burimet e saj tek shumë nga projektet e përparuara nën  programin “Horizon 2020 Framework Programme.”

“Arritja e aleancave të frutshme do të jetë kyç për të na sjellë më pranë në transformimin e vizionit tonë 5G në një standard global. Europa ka një potencial të madh në mbështetje të zhvillimit të 5G për ti përmbledhur këto përpjekje në një federatë dhe 5G-PPP është një ilustrim i mirë e kësaj përqasje,” tha Dr. Wen Tong, Huawei wireless CTO.

Huawei do të jetë një kontribues kryesor në 4 nga 5 aspektet kyçe të 5G. “Huawei është duke investuar në përpjekje të mëdha në fushën e kërkimit për ta realizuar këtë teknologji,” thotë Dr. Tong.

Huawei, gjithashtu po bashkëpunon me  5G innovation center të Surrey, Britani e Madhe për kërkimet në fushën e 5G ndërsa ka lancuar 5G Vertical Industry Accelerator në Mynih.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0