Doganat dhe tatimet kontribojnë në rritjen e të ardhurave në buxhet - Business Magazine Albania

Doganat dhe tatimet kontribojnë në rritjen e të ardhurave në buxhet


Të ardhurat totale në buxhet për 7 mujorin e 2016 janë 16 miliardë lekë më shumë se e njëjta periudhë e një viti më parë. Sipas të dhënave paraprake të Ministrisë së Financave, nga 216.2 miliardë lekë një vit më parë, në këtë 7 mujor janë mbledhur 232.2 miliardë.

“Tatimet dhe Doganat” mblodhën 19.3 miliardë lekë, ose 10.6 % më shumë se një vit më parë. Ndërsa krahasuar me planin, kjo shifër është 1.3 miliardë lekë më shumë.  Rritje ka patur sa i përket të ardhurave nga taksat doganore dhe akciza që siç thotë Ministria e Financave reflekton rritjen e sasisë së cigares së importuar dhe mallrave të tjera të akcizës.

Ndërsa zërat që kanë pësuar rënie janë të ardhurat nga renta minerare me 36.7 %, çka reflekton rënien drastike të çmimit të naftës në tregun ndërkombëtar, me një efekt zinxhir edhe në perfomancë jo të mirë të TVSH-së nga importi, me rënie 1.9 %.

Në kahun tjetër, atë të shpenzimeve qeveria vazhdon të kursejë duke patur një realizim prej rreth 89% krahasuar me planin ose rreth 25.4 miliardëlekë më pak. Vlerën më të madhe të mos shpenzimit e kanë ato për investime publike dhe për pushtetin vendor. Ndërsa vazhdon të kemi një suficit buxhetor prej rreth 18 miliardë lekë.

 

/Top-channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0