Disney ka bërë një xhakete VR që simulon përqafimet dhe gjarpërinjtë


Disney, kompania e filmave vizatimorë, ka bashkëpunuar me MIT Media Lab dhe Carnegie Melon për të nxjerrë në treg një nga produktet më të çuditshëm.

Duke bashkuar 26 qese me ajër të pavarura brenda një jeleku shpëtimi, ajo mundet të krijojë një sërë efektesh. Emri i saj? Force Jacket.

Kjo xhaketë mund të stimulojë mbledhjen e një gjarpri rreth trupit, si edhe përqafimet. Çdo qese me ajër mund të fryhet dhe shfryhet shumë shpejt. Kjo, krijon iluzionin se një veprim i caktuar po ndodh me të vërtetë. Madje ka disa nivele të përqafimit. Nga përqafim i lehtë, e deri te shtrëngimi i fortë. Qëllimi është që ndjesia të jetë më reale se ajo e simulatorëve deri më tani.

Kështu, Force Jacket mund të stimulojë gjithashtu pikat e shiut, ose rrahjet e zemrës. Gjërat bëhen akoma edhe më “serioze” ku mund të zgjedhësh midis një përqafimi fëmije apo të rrituri.

Kohët e fundit, ka patur shumë përpjekje për ta bërë VR (realitetin virtual) sa vjen edhe më real. Fokusi kryesor, është që të simulohen edhe ndjesitë më të vogla fizike. “Sense Glove” për shembull, të jep ndjesinë sikur je duke mbajtur një objekt fizik. Një fustan tjetër të jepte ndjesinë sikur po përjetoje situata të ndryshme. Por, mund të thuhet se ky është rasti i parë kur qeset me ajër, jo elektrodat, implementohet për një qëllim të tillë.

Syzet VR nuk janë ende një produkt në masë sepse ato janë ende shumë të shtrenjta. Kështu që ndoshta do të duhet edhe pak kohë që aksesorët e tjerë VR të marrin terren. Force Jacket e Disney, mund të fillojnë të përdoren në parqe të ndryshme apo kinema.

Burimi: Futurism

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale