Dhjetë gratë më të pasura në botë për 2021 - Business Magazine Albania

Dhjetë gratë më të pasura në botë për 2021

Këtë vit, listës së miliarderëve iu shtuan edhe 63 gra dhe gjithsej ato përbëjnë 328. Vlera neto e tyre është 1.53 trilion dollar, një rritje prej 60% prej vitit të kaluar. Vlera e tyre u shtua për 570 miliard dollarë, kryesisht për shkak të rimëkëmbjes në tregjet e aksioneve.
10. Iris Fontbona (Kili, 23.3 miliardë dollarë)
Iris trashëgoi Luksic Group pas vdekjes së burrit të saj në 2005. Grupi funksionon në industrinë e pijeve, minierave dhe financave. Iris është gruaja më e pasur në Kili dhe në vitin 2016 vlera neto e saj ishte sa 6% e GDP së Kilit.
9. Gina Rinehart (Australi, 23,6 miliardë dollarë)
Rinehart është kryetar ekzekutiv i Hancock Prospecting, një biznes privat minierash dhe bujqësie që ajo trashëgoi. Atë që trashëgoi ishte një pasuri e falimentuar, por me punën dhe përkushtimin e saj, Rinehart riktheu gjithçka në një nga historitë më të suksesshme të biznesit.
8. Susanne Klatten (Gjermani, 27.7 miliardë dollarë)
Susanne Klatten zotëron rreth 19% të BMW, aksione që i trashëgoi nga nëna e saj e ndjerë, Johanna Quandt. Ajo është gjithashtu pronare e Altana, një kompani farmaceutike dhe kimike.
7. Yang Huiyan dhe familja (Kinë, 29.6 miliardë dollarë)
Yang zotëron më shumë se 50% të Garden Holdings, një kompani e njohur e pasurive të patundshme e themeluar nga babai i saj, Yeung Kwok Keung. Ajo u diplomua në Universitetin Shtetëror të Ohajos.
6. Jacqueline Mars (SH.B.A., 31.3 miliardë dollarë)
Ajo është mbesa e Frank C. Mars, i cili themeloi kompaninë më të madhe në botë për prodhimin e ëmbëlsirave, Mars Inc. Ajo zotëron rreth një të tretën e kompanisë, ku punoi për gati 20 vjet dhe shërbeu në bord deri në 2016.
5. Miriam Adelson (Sh.B.A, 38.2 miliardë dollarë)
Miriam trashëgoi 56% të Las Vegas Sands pas vdekjes së burrit të saj, Sheldon Adelson, në Janar. Ajo është një mjeke e lindur në Izrael, personi më i pasur në Izrael, si dhe personi i 36-të më i pasur në botë.
4. Julia Koch dhe familja (SH.B.A., 46.4 miliardë dollarë)
Julia Koch është risia më e fundit në listën e miliarderëve. Ajo (dhe tre fëmijët e saj) trashëguan 42% të aksioneve në Koch Industries pasi bashkëshorti i saj, David, vdiq në gusht të vitit 2019. Ajo gjithashtu është në bordin e Koch Industries, e cila ishte kompania më e madhe private e Amerikës vitin e kaluar.
3. MacKenzie Scott (Sh.B.A, 53 miliardë dollarë)
MacKenzie Scott, ish-gruaja e themeluesit të Amazon Jeff Bezos, hyri në klubin e miliarderëve në vitin 2020. Si pjesë e divorcit, Bezos i dha 25% të aksioneve të tyre në Amazon. Ajo ishte filantropja më e madhe vitin e kaluar, duke dhuruar 5.8 miliardë dollarë për 500 organizata jo fitimprurëse të SHBA-së.
2. Alice Walton (Sh.B.A, 61.8 miliardë dollarë)
Alice Walton është vajza e Sam Walton, themeluesit të Walmart. Ajo nuk merr pjesë aktive në menaxhimin e shitësit më të madh në botë, përkundrazi është më e përqendruar në kurimin e artit dhe filantropisë. Alice ka një koleksion personal të artit që vlerësohet të jetë me vlerë miliona dollarë. Ajo është themeluese dhe kryetare e Crystal Bridges Museum of American Art. Themeluar në vitin 2011, ishte muzeu i parë i madh në SHBA që nga viti 1974.
1. Françoise Bettencourt Meyers (Francë, 73.6 miliardë dollarë)
Ajo është mbesa e themeluesit të L’Oreal Eugene Schueller. Nëna e Bettencourt Meyers, e cila vdiq në vitin 2017, i kaloi asaj këtë perandori bukurie. Ajo është kryetare e Tethys SAS, kompani mbajtëse që zotëron 33% të aksioneve të L’Oreal. Bettencourt Meyers ka qenë në bordin e kompanisë që nga viti 1997.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0