Dëshironi të bëheni më të suksesshëm? Atëherë ndiqni këto rregulla që të menaxhoni kohën tuaj - Business Magazine Albania

Dëshironi të bëheni më të suksesshëm? Atëherë ndiqni këto rregulla që të menaxhoni kohën tuaj


Më shumë gjasa, kur çoheni çdo mëngjes mendoni për orarin tuaj ose për gjërat që duhet të bëni çdo ditë. Keni bërë listën tuaj të prioriteteve për ditën dhe jeni gati për të nisur.

Jini të ndershëm, në fund të ditës habiteni sesa shpejt iku dita dhe pyesni pse nuk bëtë më shumë gjëra. Përgjigjja mund të jetë e thjeshtë. Ndoshta gjithçka që keni mësuar në lidhje me menaxhimin e kohës është një humbje e plotë e saj.

Koha për të kuptuar

“Koha është një iluzion.” – Albert Enistein

Gurutë e menaxhimit të kohës duket se kanë një avantazh. Autori i “4-Ore javë pune”, Tim Ferris duket se di një marrëveshje të madhe në lidhje me menaxhimin e kohës. Çfarë di ai më shumë se ju? Le të përpiqemi ta kuptojmë. Në terma të thjeshtë, koha është kur ndodhin gjëra. Ne priremi të kufizojmë përkufizimin tonë të kohës për një orë. Por koha është më e sofistikuar se kaq. Lloji tjetër i kohës është koha reale.

Koha reale matet në minuta, orë, ditë, sekonda etj. Me kalimin e orës, koha ikën në mënyrë të barabartë. Kur dikush bën 20 ata janë pikërisht 20-vjeçarë, jo më shumë dhe as më pak. Me kalimin e kohës reale, ajo është relative dhe varet nga këndvështrimi juaj. 2 orë të shpenzuara te dentisti mund të ndihen si 5 vjet. 5 orë të kaluara në një plazh të bukur mund të ndihen si 10 minuta. A po e kuptoni idenë?

A po jetoni në kohën reale apo në kohën e orës?

Në cilin lloj të kohës jetoni? Nëse jeni duke përdorur mjetet e menaxhimit të kohës ju jeni duke jetuar në kohës e orës dhe kjo është e parëndësishme. Ju jetoni në kohën reale. Lajmi i mirë është se koha reale është mendore dhe ju e krijoni atë. Çdo gjë që ju krijoni mund ta menaxhoni. Tani ju keni pushtetin për të hequr ato kufizime vetë-imponuese të “nuk ka mjaftueshëm kohë” ose “kjo nuk është koha e duhur”. Pra, ndaloni së pari orën në çdo kohë që duhet të bëni diçka.

Koha është thelbi, shpenzojeni atë me zgjuarsi

 “Koha është ajo që duam më shumë, por që e përdorim më keq.” – William Penn

Që të bëheni mjeshtër të kohës tuaj kërkon që ju të kuptoni tre mënyra sesi të kaloni kohën: mendimet, bisedat dhe veprimet. Pa marrë parasysh se në çfarë biznesi jeni, puna juaj gjithmonë do të përfshijë këto tri gjëra.

Për të kuptuar më mirë këtë koncept, mendoni për atë që ju bëni normalisht për të menaxhuar kohën tuaj. Planifikimi i detyrave brenda blloqeve të kohës gjatë ditës nuk funksionon. Fokusi juaj është në kohën e orës, e cila është e parëndësishme. Shanset janë që ju nuk do të bëni më shumë punë, sepse jeni duke kufizuar veten në një afat kohor.

Në vend që të vendosni një afat kohor mbi gjërat që duhet të bëni, përqëndrohuni në kohën reale që mendimet, bisedat dhe veprimet produktive të kenë rezultat. Për shembull, mendimet tuaja janë detyrat që duhet t’i realizoni, bisedat janë planet që keni krijuar për t’i përmbushur ato dhe veprimi është ai që ju bëni për t’i përfunduar ato. Nuk ka asnjë afat kohor për të shqetësuar veten në lidhje me të, sepse ju jeni duke punuar në kohë reale.

Këtu janë disa teknika që ju mund të ndiqni në mënyrë që të zotëroni kohën tuaj:

1. Mbani një libër shënimesh dhe shkruani mendimet, bisedat dhe aktivitetet tuaja për një javë. Kjo do t’ju japë një ide se sa mund të arrini të bëni gjatë ditës dhe ku po shpenzohet koha juaj.

2. Çdo ditë kaloni 30 minuta për të planifikuar ditën tuaj, por mos caktoni afate kohore.

3. Lejoni kohë për ndërprerje dhe planifikoni kohë që të largoheni nga ajo që jeni duke bërë.

4. Kaloni 50% të kohës tuaj të angazhuar në mendimet, bisedat dhe aktivitetet që gjenerojnë shumicën e rezultateve tuaja.

5. Caktoni kohë për çdo bisedë apo aktivitet që është i rëndësishëm për suksesin tuaj.

6. Kuptoni se është e pamundur që të përfundoni çdo gjë.

7. Shanset janë të mira që 20% e mendimeve, bisedave dhe aktiviteteve tuaja të prodhojnë 80% të rezultateve tuaja.

Zotërimi i kohës është një përpjekje e vlefshme. Duke hequr mendimet tuaja nga ndikimi i limitimeve të afateve, ju jeni të lirë që të menaxhoni kohën tuaj përmes mendimeve kreative, bisedave dhe aktiviteteve që prodhojnë rezultate të matshme. Çdo njeri është i ndryshëm në lidhje me krijimtarinë e tij kështu që provoni dhe shikoni se çfarë mund të dalë nga mendja juaj kreative.

burimi: lifehack.org

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0