Dëshironi marrëdhënie të fortë? Ky është zakoni më i rëndësishëm - Business Magazine Albania

Dëshironi marrëdhënie të fortë? Ky është zakoni më i rëndësishëm


Marrëdhëniet i japin kuptim ekzistencës sonë. Ato kanë potencialin të na japin atë që duam më shumë, një përvojë dashurie. Frika ose e qeshura, distanca ose kontakti i dikujt që ka rëndësi mund të na vendosë në një trajektore depresioni, ose ekstaze.

Shpeshherë kur njerëzit kërkojnë marrëdhënie të shkëlqyera, ata kërkojnë njerëz me një ngjashmëri shijesh, ngjashmëri të statusit dhe prejardhje. Sidoqoftë, marrëdhëniet durojnë kur të dy anëtarët kanë një angazhim të përbashkët për evolucionin e tyre të ndërsjellë. Njerëzit shpesh na pyesin pse tërheqja fillestare venitet në një marrëdhënie. Ndoshta meqenëse natyra është e interesuar vetëm për avancimin e specieve tona, kimia jonë nervore është e dizajnuar aq shumë sa tërheqja dhe magjepsja mund të mbajnë vetëm deri në një pike. Përtej kësaj, duhet të zhvillojmë ne aftësitë për të evoluar nga brenda.

Së pari, aftësia shpirtërore që duhet të kultivojmë për të tretur dhimbjen emocionale që kur lind.

Në vend që të grumbullohet në një ditë, një muaj, një vit ose në një jetë.

Nëse nuk mësojmë artin e shpërndarjes së dhembjes emocionale, zhgënjimi rritet në gjykim, gjykimet ndërtohen në zemërim, zemërimi na çon në neveri dhe neveria do të na çojë në zhdukje fizike ose emocionale. Pavarësisht se sa intime jemi dhe sa vite kemi njohur njëri-tjetrin, ne jemi dy njerëz të ndryshëm me çantën tonë të përvojave dhe pikëpamjeve të jetës. Prandaj ndodhin ndryshimet në perceptim dhe pritshmëritë.

Kryesorja nuk është të hedhësh grepa mbi të tjerët për pakënaqësinë tënde. Mos e mbani në mendjen tuaj personin tjetër si të burgosur duke kërkuar që ata t’ju zhbllokojnë nga pakënaqësia ose ankthi juaj. Sa herë që jeni të zhgënjyer, praktika e thjeshtë, por e fuqishme 3-minutëshe e mendjes së qetë do t’ju lirojë nga zakoni i pakënaqësisë.

Së dyti, gjendja e bukur që duhet të kultivoni është ajo e lidhjes. Cila është përvoja e lidhjes?

Natyrisht lidhja më shumë sesa ndërveprimi. Kjo është arsyeja pse ne e quajmë atë lidhje. Ȅshtë mirë të jesh i sjellshëm me punën e dikujt, zemërgjerë me veprimet e tij, i përulur në qëndrimet e dikujt. Por, lidhja është më shumë sesa një qëndrim. Ȅshtë një gjendje e bukur e qenies.

Të lidhesh është të ndjesh tjetrin. Të festosh gëzimin e njëri-tjetrit sikur të ishte i yti. Të lidhesh është të jesh i ndjeshëm ndaj dhimbjes së brendshme të tjetrit. Për të mos ikur nga frika ose mos e konsideroni atë një bezdi. Por, për të qëndruar dhe ndihmuar tjetrin të çlirohen nga dhimbjet e tyre të brendshme.

Për tu lidhur është të jesh prezent me një tjetër.Mos u humbni në vetë-fiksim. Të mos humbasësh duke dashur të kënaqesh apo dëshiron të kënaqesh.Të lidhesh është të njohësh dhe të vlerësosh praninë e një personi tjetër në jetën tënde.Dhe këto janë momentet më të bukura dhe ushqyese të jetës sonë. Kur jetoni dhe përgjigjeni nga një gjendje lidhjeje ju shëron dhënësin, shëron marrësin dhe gjithashtu ndikon në shikuesin.Lidhja nuk është as një përvojë mashkullore dhe as femërore. Ȅshtë një përvojë njerëzore.

Shumica e njerëzve e kalojnë jetën në kërkim të partnerëve të duhur të jetës. Por nëse nuk zgjoheni në përvojën e dashurisë përtej vetes, personi i duhur dje do të bëhet personi i gabuar i së nesërmes.

Në librin “Katër Sekretet e Shenjta”, ne zbulojmë se si çdo qenie njerëzore duhet të bëjë një shtegtim të brendshëm, një udhëtim më të cilin heqim dhimbjet dhe kufizimet e së kaluarës sonë. Kur të jemi të lirë nga dhembjet dhe plagët tona të së kaluarës, mund të çlirohemi nga shqetësimi ynë obsesiv, e të mos krijojmë të njëjtat përvoja kufizuese ose të dhimbshme. Kështu mund të lidhemi me tjetrin dhe të zbulojmë një dashuri që nuk është zhytur në vetë-bindje. Kur zbuloni një dashuri të tillë, jo vetëm që do të tërheqni njerëzit e duhur, por do t’i mbani për gjithë jetën.

Amantia Kullolli

INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0