Denohet ekzekutivi i Apple per shitje te sekreteve tregtare - Business Magazine Albania

Denohet ekzekutivi i Apple per shitje te sekreteve tregtare


Ne Kaliforni, nje ekzekutiv i kompanise gjigande Apple i cili u shiti sekretet e ndertimit te iPhone disa prodhuesve, eshte denuar me nje vit burg dhe nje gjobe prej 4.5 milion dollar per krimin e tij.
Paul S Devine u gjykua ne nje gjyq federal ne San Jose kete jave 3 vjet pasi ai ishte renditur si i dyshuari kryesor per kete çeshtje. Konkretisht ai u denua per mashtrim, konspiracion dhe pastrim parash.

Gjykata e dha vendimin e saj perfundimtar diten e premte, por refuzoi te zbulonte se perse kjo çeshtje ishte zgjatur kaq shume. Denimi maksimal qe Devine mund te merrte ishte 20 vjet burg. Kjo skeme e ngritur prej tij e beri ate te perfitonte miliona ne menyre te paligjshme. Krimi i tij kryesor ishte shitja e informacionit konfidencial te kompanise persa i perket ndertimin te produktit me te cilin Apple identifikohet, iPhone.

Prodhuesit te cilet ai u shiti keto informacione i perdoren ato per te ndertuar dhe sjelle çmime me te favorshme me klientet duke aplikuar keshtu nje konkurrence te pandershme. Devine sherbeu si nje nga menaxheret global te Apple qe nga viti 2005 deri ne 2010 kur dhe ai u arrestua.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0