Denaj: Bizneset me xhiro deri 14 milionë lekë nuk do të paguajnë tatim-fitim këtë vit

Denaj

Disa kategori biznesi do të lehtësohen përmes mospagesës apo shtyrjes së kësteve të tatim-fitimit. Ligji ka kaluar tashmë në Kuvend.

Ministrja e Financave, Anila Denaj theksoi gjatë fjalës së saj në Kuvend kategoritë që do të përfitojnë.

Për bizneset me qarkullim deri në 14 milionë lekë këstet e parapagimeve të tatim fitimit të vitit 2020 nuk do të paguhen për këtë vit. Për bizneset me qarkullim vjetor mbi 14 milionë lekë, kështet do të shtyhen për të njëjtën periudhë të vitit të ardhshëm.

Lexo:COVID-19, Rimbyllen plazhet evropiane për shkak të mbipopullimit

Përjashtohen nga shtyrja: biznese e sistemit bankar, telekomunikcion, tregti e produkteve farmaceutike, produkte ushqimore dhe fruta perime. kestet e tatim fitimit per periudhen tatimore prill-dhjetor 2020 për bizneset e turizmit, përpunimit aktiv me materiale porozitesi dhe call center nuk do të parapaguajnë për 2020 por në të njëjtën periudhë të 2021.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale