Deklarata e drejtuesit të "Moderna" tremb tregjet financiaret. Varianti Omicron shton pasiguritë - Business Magazine Albania

Deklarata e drejtuesit të “Moderna” tremb tregjet financiaret. Varianti Omicron shton pasiguritë

CEO i Moderna, Stéphane Bancel tha se vaksinat ekzistuese Covid-19 mund të jenë shumë më pak efektive kundër variantit “Omicron” të koronavirusit. Kjo deklaratë duket se ka trembur tregjet financiare dhe ka çuar në një rënie të stoqeve kryesore të vaksinave si Moderna dhe BioNTech.

Në një intervistë me Financial Times, Bancel tha se në “asnjë botë” efektiviteti i vaksinave ekzistuese nuk do të jetë në të njëjtin nivel si kundër variantit “Delta” aktualisht i përhapur.

CEO i Moderna mendon se do të ketë rënie në efektivitet, por ai nuk e dinte se sa dhe është duke pritur të dhënat për këtë.

Bancel vuri në dukje se shqetësimet kryesore në lidhje me “Omikron” nxiten nga 32 mutacionet në proteinën “Spike” të variantit që vaksinat ekzistuese janë krijuar për të synuar.

Lexo edhe: Amazon përballet me një presion të ri mbi mbrojtjen nga COVID-19 në magazinat e saj

Bancel pohoi se shumica e ekspertëve mendonin se një variant i tillë me mutacion të lartë nuk do të shfaqej për një vit ose dy.

Prodhuesit e vaksinave si Moderna mund të kenë nevojë për muaj për të prodhuar në masë vaksinat për t’u mbrojtur në mënyrë specifike kundër variantit “Omicron”, paralajmëroi Bancel.

Komentet e Bancel duket se kanë alarmuar tregjet financiare në mbarë botën me rënie të çmimeve të blerjeve të ardhshme të naftës së papërpunuar me 3%.

Pavarësisht nga shqetësimet e ngritura nga disa ekspertë shëndetësorë, paralajmërimet e Bancel bien ndesh me deklaratat e bëra nga zyrtarët amerikanë këtë javë. Ndërsa trajtoi shfaqjen e variantit të ri të Hënën, presidenti Joe Biden vuri në dukje se ai ishte një “shkak për shqetësim, por jo një shkak për panik”. Duke cituar ekspertët mjekësorë të qeverisë amerikane, Biden vuri në dukje se “vaksinat do të vazhdojnë të ofrojnë një shkallë mbrojtjeje kundër sëmundjeve të rënda”. Duke u paraqitur në Good Morning America të ABC-së, Dr. Anthony Fauci tha se ndërsa ende nuk dihej shumë për variantin Omicron, “e vetmja gjë që ne dimë” është se vaksinat dhe vaksinat përforcuese gjenerojnë një nivel “shumë, shumë të lartë” të antitrupave.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0