COVID-19, Trump shprehet optimist për përmirësimin e situatës


 

Të dielën në New York, epiqendrën e shpërthimit të SHBA, u raportua një rënie e numrit të infeksioneve të reja dhe vdekjeve.

“Disa gjëra shumë të mira po ndodhin në Nju Jork. Për herë të parë vdekjet ishin më të ulëta se dita paraardhëse, që është dhe rënia e parë deri tani. Ndaj kjo mund të jetë shenjë e mirë. Edhe në spitale ka nisur rënia. Ka qenë e ulët, por gjithsesi rënie”.

Presidenti Trump e përshkroi rënien si një “shenjë të mirë”, por paralajmëroi për më shumë vdekje, pasi pandemia arriti kulmin e saj në SHBA. “Në ditët në vazhdim, Amerika do të durojë kulmin e kësaj pandemie,” tha Trump, në konferencën e tij të përditshme për koronavirusin.

Megjithatë, metropoli më i njohur i SHBA-ve, pati 600 vdekje dhe mbi 7 mijë e 300 raste të reja me të infektuar.

Shtetet e Bashkuara do të përballen me një javë kritike lidhur me krizën e koronavirusit, pasi autoritetet shëndetësore paralajmëruan se kjo do të jetë java më e rëndë dhe më e trishtueshme për shumë amerikanë.

Ekspertët e shëndetësisë në Shtëpinë e Bardhë kanë parashikuar se nga epidemia mund të vdesin 100 mijë deri në 240 mijë amerikanë  edhe nëse ndjekin rregullat për të qëndruar në shtëpi.

BBC

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale