COVID-19, Statistika në kohë reale


Tashmë që virusi Corona është kthyer në një pandemi globale dhe numri i të prekurve po shtohet me ritme të shpejta, të dhënat dhe informacionet në kohë reale janë një domosdoshmëri.

covid-19 pasqyron të dhëna të përditësuara nga vendet e prekura me coronavirus, numrin e rasteve të konfirmuara, të viktimave, të shëruarve, etj. Statistikat përditësohen çdo pesë minuta. Gjithashtu, njerëzit mund të abonohen dhe të marrin njoftime në celular apo pajisje të tjera,  sa herë që ka shifra të reja. Pra sa herë që ndryshojnë statistikat për numrin e shtuar apo të reduktuar të rasteve.

Krijuesi i këtij aplikacioni është zhvilluesi Blenard Pazari, pjesë e kompanisë New Media Communications.

“Dëshira për të dhënë kontribut në këtë situatë të vështirë dhe pasioni për teknologjinë, më nxitën të krijoja këtë aplikacion, në dobi të njerëzve”, thotë Blenardi.

Gjithashtu, faqja ofron një opsion të posaçëm me pyetjet më të shpeshta, që janë bërë për virusin COVID-19. Ju mund të informoheni në detaje lidhur me rrezikshmërinë, periudhën e inkubacionit, transmetimin, rregullat e higjienës, etj.

Përmes faqes ju mund të ndiqni zhvillimet e fundit nga Shqipëria dhe vendet e tjera të botës, që janë prekur.

Ju mund ta vizitoni faqen duke klikuar këtu.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale