COVID-19, Rama: Spitalet private në dispozicion të shëndetësisë

COVID-19, Rama: Spitalet private në dispozicion të shëndetësisë


Qeveria shqiptare përforcon masat pas përhapjes me ritme të shpejta të COVID-19.

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se do të vendosen në shërbim të shëndetësisë të gjitha strukturat spitalore, hoteliere, ambulatore, autoambulancat dhe personeli dhe stafi përkatës mjekësor.

Kreu i qeverisë shqiptare flet me gjuhën e ligjit, ndërsa paralajmëron se kushdo që nuk zbaton urdhrin gjobitet deri në 5 milionë lekë. Më pas,nëse strukturat nuk e zbatojnë urdhrin edhe pas gjobës, ato do të vihen forcërisht në shërbim të shëndetësisë për t’u përballur me virusin vdekjeprurës COVID-19.

Ky akt sipas kryeminsitrit ka hyrë në fuqi dhe ka forcën e ligjit deri në përfundimin e “luftës”.

Mesazhi i Ramës:

Akti normativ hyri në fuqi dhe nga sot ka forcën e ligjit deri në përfundimin e luftës ndër të tjera: në varësi të dinamikës së spitalizimit të të prekurve nga covid-19, me urdhër të ministrit përgjegjës për shëndetësinë, vendosen në dispozicion edhe strukturat private spitalore, ambulatore, hoteliere, autoambulancat dhe personeli përkatës, shëndetësor e mbështetës.

Moszbatimi i këtij urdhëri dënohet me gjobë në masën 5 000 000 (5 milionë) lekë. në rast mosbindjeje pas vendosjes së gjobës, struktura përkatëse vendoset forcërisht në dispozicion të shërbimit publik shëndetësor dhe personeli përkatës është i detyruar të shërbejë nën drejtimin shtetëror të struktures, gjatë gjithë kohëzgjatjes së infeksionit.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0