COVID-19, Liderët e G20 do të japin 5 trilionë dollarë për ekonominë globale


Liderët e G20 u mblodhën në një samit të jashtëzakonshëm, që e zhvilluan përmes video-konferencës.

Shtetet e G20 thanë se do të bëjnë “çfarë do që të jetë e nevojshme” për të kapërcyer krizën e coronavirusit. Pjesë  e rëndësishme e këtyre përpjekjeve është alokimi i 5 trilionë dollarëve për ekonominë globale, si masë ndërkombëtare për të zvogëluar sa më shumë impaktin.

Në një takim dy-orësh liderët ranë dakord të vlerësojnë boshllëqet në përgatitjen e pandemisë dhe të rrisin fondet për kërkime dhe zhvillim në vaksinat dhe ilaçet, një zonë në të cilën G20 ka treguar një interes për të kaluarën.

Liderët u zotuan se do të implementojnë dhe do të financojnë gjithë masat e nevojshme shëndetësore për të mbrojtur jetë njerëzish dhe për të minimizuar dëmet ekonomike dhe sociale, si dhe për të shmangur ndërhyrjet e panevojshme në tregtinë ndërkombëtare.

Ata gjithashtu shprehën shqetësimet e tyre për rrezikun e mundshëm që i kanoset vendeve më të dobëta, veçanërisht ato në kontinentin afrikan dhe për grupet e refugjatëve, duke pranuar nevojën për të forcuar rrjetet globale të sigurisë financiare dhe sistemet shëndetësore kombëtare.

Ka qenë Arabia Saudite, e cila kryeson aktualisht G20, që kërkoi mbledhjen e këtij samiti pas kritikave të mëparshme për përgjigjen e ngadaltë të ekonomive më të mëdha ndaj sëmundjes, e cila është përgjegjëse për infektimin e mbi 470 mijë personave në mbarë botën, prej të cilëve më shumë se 21 mijë personave kanë humbur si dhe për nxitjen e një recesioni global.

Udhëheqësit e G20, vendet e të cilave përbëjnë 80% të PBB së botës, janë kritikuar për dështimin e një përgjigje të shpejtë ndaj pandemisë. Britania, e cila kryeson grupin e kontributorëve për fonde shtesë, ofroi 210 milionë paund për të shpejtuar zhvillimin e vaksinave. Fondi shtesë e bën Mbretërinë e Bashkuar kontribuesin më të madh në koalicionin ndërkombëtar për kërkimet për vaksinën.

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, u përqendrua në fjalimet e tij në barrierat tregtare të SHBA, sesa në një stimul fiskal vendas kinez si rruga më e mirë për rritje. Ai u bëri thirrje anëtarëve të G20 të forcojnë ekonominë botërore duke ulur tarifat, duke hequr pengesat dhe duke lehtësuar rrjedhën e pandërprerë të tregtisë. Ekonomia e Kinës u ndal në shkurt pasi autoritetet mbyllën fabrikat dhe vendosën mbyllje drastike.

Që nga ajo kohë ka filluar të rikuperohet, por kjo mund të vazhdojë vetëm nëse tregjet perëndimore rikthehen.

The Guardian

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale