COVID-19, Identifikohen 9 persona të tjerë, shkon në 51 numri i të infektuarve

COVID-19, Identifikohen 9 persona të tjerë, shkon në 51 numri i të infektuarve


9 persona të identifikuar me koronavirus janë zbuluar në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin total të personave të sëmurë në 51. Mes të prekurve janë një mjek dhe tre infermiere.

Informacioni u bë publik, në komunikimin e përditshëm të Institutit të Shëndetit Publik, gjatë paradites së sotme.

Në total, deri tani janë testuar 563 persona të dyshuar në vend.

Personat e sëmurë gjenden në këto qytete:

— Në Tiranë: 34 persona

— Në Durrës: 5 persona, përfshirë të moshuarën, që ndërroi jetë;

— Në Fier: 6 persona

— Në Lushnje: 2 persona

— Në Elbasan: 2 persona

— Në Rrogozhinë: 2 persona.

Prej tyre, 12 janë të shtruar në Spitalin Infektiv të QSUT-së—tre prej të shtruarve janë në terapi intensive, mes të cilëve një 66-vjeçar nga Lushnja, që ndodhet në gjendje të rënduar, sipas zv.ministres së Shëndetësisë, Mira Rakacolli.

Të sëmurët e tjerë të shtruar, janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente.

26 persona të infektuar janë në gjendje të mirë shëndetësore, të izoluar në banesat e tyre.

 

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0