Çmimi i Bitcoin po hyn në një cikël të ri shpjegon eksperti i kriptomonedhave - Business Magazine Albania

Çmimi i Bitcoin po hyn në një cikël të ri shpjegon eksperti i kriptomonedhave

Analisti ekspert i CryptoQuant, Dan Lim, parashikoi zhvillime të mëtejshme mbi kursin e këmbimit të kriptomonedhës Bitcoin (BTC) kundrejt dollarit amerikan. Ai shikoi modelin e humbjes së parealizuar dhe vuri në dukje ndarjen e zonës së blerjes.

Sipas tregtarit, këta tregues janë shumë të rëndësishëm për të kuptuar se çfarë do të ndodhë më pas. Ai shpjegoi se humbjet e parealizuara janë të dhëna në zinxhir që tregojnë se sa ofertues po humbasin para në një moment të caktuar.

Në një treg tendenca e të cilit është pagëzuar me emrin “Bear”(Ariu), ky tregues rritet ndërsa i afrohet fundit të çmimit. Ndërsa vëllimi i tregut të kriptove rritet, majat dhe nivelet e ulëta të çmimit të bitcoin bëhen më të vogla me kalimin e kohës. Lim shpjegoi se në këtë mënyrë edhe pjesa e sipërme e këtij modeli “bëhet” më e ulët me çdo cikël të ri.

Lexo edhe: Skemë mashtruese me kriptomonedha/ Tetë “yje” të showbizz-it dënohen nga rregullatori amerikan

Specialisti studioi me kujdes situatën në fillim të vitit 2023. Ai doli në përfundimin se në ciklin aktual, humbjet e parealizuara arritën kulmin gjatë falimentimit të bursës FTX në nëntor 2022.

Që nga 22 mars 2023, bitcoin po tregtohej me një çmim mesatar prej 28,241 dollarë. Kapitalizimi i tregut i aktivit virtual ishte 545.02 miliardë dollarë. Kjo shifër është rritur me 1.95% gjatë 24 orëve të fundit.

Gjatë 7 ditëve të fundit, norma e arit dixhital është shtuar tashmë 13.73%. Pjesëmarrësit e tregut përfunduan transaksionet me një monedhë virtuale për një total prej 34.46 miliardë dollarë. Kjo vlerë ka humbur 16.65% krahasuar me ditën e djeshme./ CryptoQuant 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0