Çmimi I Bitcoin në nivelin më të lartë që nga qershori - Business Magazine Albania

Çmimi I Bitcoin në nivelin më të lartë që nga qershori

Tregu i kriptove u rrit më lart pasi përpjekjet për të mbështetur sektorin bankar dhe bastet se SHBA mund të fillojë të ulë normat e interesit më vonë këtë vit, nxitën ndjenjën e investitorëve.

Bitcoin, kriptomonedha më e madhe, u rrit me 4.9% dhe po tregtohej me rreth 25,610 dollarë që nga ora 10:45 e mëngjesit në Singapor të premten. Ether i renditur i dyti shtoi afërsisht 3%, ndërsa kriptot më të vogla si Solana dhe Polkadot gjithashtu patën rritje.

“Çdo shenjë e uljes së normave të interesit duhet t’i shtyjë fondet drejt aktiveve më të rrezikshme, gjë që ka të ngjarë të jetë e mjaftueshme për të sjellë më shumë fonde institucionale në tregun e kriptove, pavarësisht nëse tregtarët makro e kuptojnë ose besojnë në tezën afatgjatë të investimit të Bitcoin,” shkroi Noelle Acheson, autore e buletinit “Kriptot janë Makro Tani”.

Lexo edhe: Katër parashikime për Bitcoin në 2023-in. A do bjerë çmimi në 5 mijë apo do rritet në 50 mijë dollarë?

Bitcoin është rritur rreth 55% deri më tani këtë vit dhe ka arritur nivelin më të lartë që nga qershori 2022. Por kriptomonedha mbetet shumë larg rekordit të tij.

Nervozizmi për sektorin bankar pas rënies së tre huadhënësve rajonalë amerikanë dhe presioni mbi Credit Suisse Group ka shkaktuar një rritje të fuqishme në obligacionet sovrane, ndërsa investitorët kërkojnë streha të sigurta./ Economic Times

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0