CISCO shkurton 5500 vende pune në nivel global - Business Magazine Albania

CISCO shkurton 5500 vende pune në nivel global


Gjiganti amerikan i teknologjisë Cisco Systems ka shkurtuar deri në 7% të fuqisë punëtore të saj globale, ose 5.500 vende pune, duke filluar këtë verë. Një raport i kishte nxjerrë më parë se firma mund të shkurtonte deri në 14.000 vende pune në mbarë botën.

Cisco tha se ishte kryer lëvizja “vendimtare” për të riinvestuar në fushat me rritje më të shpejtë të tilla si siguria dhe cloud-I kompjuterik. Kompania amerikane punëson rreth 70,000 njerëz në nivel global, ndërsa rreth 5000 janë në Britani të Madhe.

“Tregu i sotëm i kërkon Cisco-s dhe klientëve tanë që të jemi vendimtarë, të lëvizim me shpejtësi më të madhe dhe të drejtojmë me më shumë risi sesa kemi parë në historinë tonë,” tha kompania në një deklaratë.

Cisco ka në plan të riinvestojë paratë e kursyera nga shkurtimet e vendeve të punës në “fushat kryesore prioritare” për kompaninë, duke përfshirë zhvillimet në “internetin e gjërave” (duke lidhur objekte të përditshme në internet), qendrat e të dhënave të gjeneratës së ardhshme dhe të teknologjinë cloud kompjuterike.

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0