ChatGPT kalon disa provime në universitetin juridik dhe të biznesit në Amerikë - Business Magazine Albania

ChatGPT kalon disa provime në universitetin juridik dhe të biznesit në Amerikë

ChatGPT është mjaft i zgjuar për të kaluar provime prestigjioze të nivelit të diplomimit – megjithëse jo me nota veçanërisht të larta. Mjeti i ri i fuqishëm i chatbot-it të inteligjencës artificiale kaloi së fundmi provimet juridike në katër kurse në Universitetin e Minesotës dhe një provim tjetër në Shkollën e Biznesit Wharton të Universitetit të Pensilvanisë, sipas profesorëve në shkolla.

Për të testuar se sa mirë ChatGPT mund të gjeneronte përgjigje në provimet për katër kurset, profesorët në Shkollën Juridike të Universitetit të Minesotës së fundmi i vlerësuan testet verbërisht. Pas plotësimit të 95 pyetjeve me zgjedhje të shumëfishta dhe 12 pyetjeve me ese, roboti performoi mesatarisht në nivelin e një studenti C+, duke arritur një notë të ulët, por kaluese në të katër lëndët.

ChatGPT doli më mirë gjatë një provimi të kursit të menaxhimit të biznesit në Wharton, ku fitoi notën B. Në një punim që detajonte performancën, Christian Terwiesch, një profesor biznesi në Wharton, tha se ChatGPT bëri “një punë të mahnitshme” për t’iu përgjigjur pyetjeve bazë të menaxhimit të operacioneve dhe analizës së procesit, por luftoi me kërkesat më të avancuara dhe bëri “gabime befasuese” me matematikën bazë.

Lexo edhe: Sondazhi/ 1 në 4 profesionistë përdorin ChatGPT në punë

“Këto gabime mund të jenë masive në përmasa,” shkroi ai.

Rezultatet e testit vijnë pasi një numër në rritje shkollash dhe mësuesish shprehin shqetësime për ndikimin e menjëhershëm të ChatGPT te studentët dhe aftësinë e tyre për të mashtruar në detyra. Disa edukatorë po lëvizin tani me shpejtësi të jashtëzakonshme për të rimenduar detyrat e tyre në përgjigje të ChatGPT, edhe pse mbetet e paqartë se sa i përhapur është përdorimi i mjetit midis studentëve dhe sa i dëmshëm mund të jetë me të vërtetë për të mësuarit.

Që kur u vu në dispozicion në fund të nëntorit, ChatGPT është përdorur për të gjeneruar ese origjinale, tregime dhe tekste këngësh në përgjigje të kërkesave të përdoruesve. Ajo ka hartuar abstrakte të punimeve kërkimore që mashtruan disa shkencëtarë. Disa CEO madje e kanë përdorur atë për të shkruar email ose për të bërë punë kontabiliteti./ CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0