Çfarë të bëni gjatë muajit Korrik në Tiranë?


/Shkruar nga Visit Tirana

Pas një Qershori me shi, më në fund do të shijojmë verën në Tiranë. Korriku është i nxehtë, por mund të gjesh shumë vende për t’u argëtuar. Ajo që e bën Tiranën një vend mjaft të mirë për t’u vizituar në Korrik është se qyteti është më pak i zhurmshëm, sepse shumica e njerëzve zgjedhin të kalojnë ditët e nxehta pranë detit. Pra, do të shihni më pak trafik, më pak njerëz në parqe apo bare dhe do të shijoni disa ditë të qeta në këtë qytet.

Ku të shkoni dhe çfarë të bëni në Korrik në Tiranë?

Epo, së pari Visit Tirana rekomandon pishinat, rreth qytetit. Ka shumë prej tyre në Tiranë. Duke filluar nga rruga drejt Dajtit, ose në rrugë të tjera të tilla si Rruga e Elbasanit, apo rrethe të tjera të Tiranës, pishina Tagani është një prej tyre.

Nëse doni të kaloni pak kohë në plazh, Durrësi është vendi më i afërt për të shkuar nga Tirana, vetëm 30 minuta. Ka shumë plazhe të mrekullueshme në Durrës, Tropikal Resort është një prej tyre.

Për njerëzit e tjerë që duan zona të gjelbra, Visit Tirana sugjeron shumë prej tyre rreth Tiranës. Lexoni këtu disa nga rekomandimet e tyre!

Lexoni: 20 gjërat që duhet dhe nuk duhet të bëni në Shqipëri

Në mbrëmje ju ktheheni në Tiranë dhe shijoni jetën kulturore, koncertet dhe eventet që zhvillohet këtu. Duke qenë se Kupa e Botës 2018 mbaron më 15 Korrik, ju mund të shihni ekipin tuaj të preferuar të futbollit në Tirana Fan Zone, në sheshin Skënderbej.

Këtë Korrik do të zhvillohet gjithashtu Coca-Cola Summer Festival – Edicioni 2, ku do të jetë e ftuar si artiste kryesore Eleni Foureira, këngëtarja e famshme që përfaqësoi Qipron në Eurovizion, e cili u rendit në vendin e dytë. Në këtë aktivitet nuk do të mungojnë as artistë të tjerë shqiptarë.

Daddy Yankee, i njohur në mbarë botën për këngën “Despacito“, do të shfaqet në sheshin Skënderbej më 27 Korrik. Ka shumë koncerte të tjera çdo mbrëmje në sallën e Amfiteatrit në Liqenin e Tiranës.

Muzetë dhe galeritë janë të hapura gjatë gjithë verës. Visit Tirana ju ofron mundësinë që të mund të shihni oraret dhe çmimin e biletave për t’i vizituar ato.

Baret dhe restorantet janë pikat kryesore të qytetit. Ka shumë restorante të mira në Tiranë që Visit Tirana rekomandon në portalin e saj.

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale