Çfarë të bëni gjatë muajit Korrik në Tiranë? - Business Magazine Albania

Çfarë të bëni gjatë muajit Korrik në Tiranë?


/Shkruar nga Visit Tirana

Pas një Qershori me shi, më në fund do të shijojmë verën në Tiranë. Korriku është i nxehtë, por mund të gjesh shumë vende për t’u argëtuar. Ajo që e bën Tiranën një vend mjaft të mirë për t’u vizituar në Korrik është se qyteti është më pak i zhurmshëm, sepse shumica e njerëzve zgjedhin të kalojnë ditët e nxehta pranë detit. Pra, do të shihni më pak trafik, më pak njerëz në parqe apo bare dhe do të shijoni disa ditë të qeta në këtë qytet.

Ku të shkoni dhe çfarë të bëni në Korrik në Tiranë?

Epo, së pari Visit Tirana rekomandon pishinat, rreth qytetit. Ka shumë prej tyre në Tiranë. Duke filluar nga rruga drejt Dajtit, ose në rrugë të tjera të tilla si Rruga e Elbasanit, apo rrethe të tjera të Tiranës, pishina Tagani është një prej tyre.

Nëse doni të kaloni pak kohë në plazh, Durrësi është vendi më i afërt për të shkuar nga Tirana, vetëm 30 minuta. Ka shumë plazhe të mrekullueshme në Durrës, Tropikal Resort është një prej tyre.

Për njerëzit e tjerë që duan zona të gjelbra, Visit Tirana sugjeron shumë prej tyre rreth Tiranës. Lexoni këtu disa nga rekomandimet e tyre!

Lexoni: 20 gjërat që duhet dhe nuk duhet të bëni në Shqipëri

Në mbrëmje ju ktheheni në Tiranë dhe shijoni jetën kulturore, koncertet dhe eventet që zhvillohet këtu. Duke qenë se Kupa e Botës 2018 mbaron më 15 Korrik, ju mund të shihni ekipin tuaj të preferuar të futbollit në Tirana Fan Zone, në sheshin Skënderbej.

Këtë Korrik do të zhvillohet gjithashtu Coca-Cola Summer Festival – Edicioni 2, ku do të jetë e ftuar si artiste kryesore Eleni Foureira, këngëtarja e famshme që përfaqësoi Qipron në Eurovizion, e cili u rendit në vendin e dytë. Në këtë aktivitet nuk do të mungojnë as artistë të tjerë shqiptarë.

Daddy Yankee, i njohur në mbarë botën për këngën “Despacito“, do të shfaqet në sheshin Skënderbej më 27 Korrik. Ka shumë koncerte të tjera çdo mbrëmje në sallën e Amfiteatrit në Liqenin e Tiranës.

Muzetë dhe galeritë janë të hapura gjatë gjithë verës. Visit Tirana ju ofron mundësinë që të mund të shihni oraret dhe çmimin e biletave për t’i vizituar ato.

Baret dhe restorantet janë pikat kryesore të qytetit. Ka shumë restorante të mira në Tiranë që Visit Tirana rekomandon në portalin e saj.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0