Çfarë keni humbur nga java e kaluar?! - Business Magazine Albania

Çfarë keni humbur nga java e kaluar?!

ARTIKUJT MË TË LEXUAR

Ashtu si çdo javë ju sjellim artikujt më të lexuar. Intervista me personazhe të cilët kanë sjellë një impakt me profesionin apo biznesin e tyre, artikuj mbi zhvillimin personal, artikuj këshillues apo informues, të rejat më të fundit rreth teknologjisë, shkencës apo kurorëzimi i një eventi që tashmë është kthyer në Oscar-in e teknologjisë dhe inovacionit në Shqipëri.

5 shenja që tregojnë se ju do të bëheni një person i suksesshëm

Ndani gëzimin me të tjerët – Kërkoni eksperienca të reja – Jetoni një jetë me harmoni – Karakterizohuni nga respekti dhe dinjiteti – Jini të përulur.

Nutricionistja Diola Dosti, imazhi i linjës së shëndetshme të Spar Albania

Nutricionistja e mirënjohur shqiptare, bëhet Brand Ambasador e linjës së shëndetshme Spar Albania. Spar Albania ka filluar fushatën e ushqyerjes së shëndetshme, ku dy herë në muaj do të mbajë konsulta nutricionale falas me nutricionisten, për t’u dhënë mundësi të gjithë blerësve që të marrin informacionet e duhura mbi përzgjedhjet e zgjuara ushqimore. Në bazë të problematikave të ndryshme shëndetësore që kanë klientët, tani do të kenë mundësinë që të marrin rekomandimet ushqimore apo dhe shportat ushqimore të përshtatura për regjimin e tyre.

Grupi Ndërkombëtar i Telekomunikacionit 4iG ka një drejtues të ri strategjik

Grupi 4iG ka zhvilluar një strategji ndërkombëtare të telekomunikacionit për kompaninë me vendosjen e një strukture të re të qeverisjes korporative. Që nga 6 qershori 2022, Róbert Budafoki emërohet Drejtues i 4iG International, duke udhëhequr portofolin ndërkombëtar të telekomunikacionit të Grupit. Si Zëvendëspresident i 4iG International, me qendër në Tiranë, përgjegjësitë e tij përfshijnë filialet kryesore në Ballkanin Perëndimor: One Crna Gora në Mal të Zi, si dhe One Telecommunications dhe ALBtelecom në Shqipëri. Detyra e tij kryesore është të mbikëqyrë integrimin e kompanive shqiptare. Operatori celular me bazë premium në Mal të Zi, One Crna Gora, u bë pjesë e 4iG Group në dhjetor 2021. ALBtelecom, operatori i tretë më i madh celular në Shqipëri, lider i tregut për shërbimet fikse, internetin dhe TV-n, dhe One Telecommunications, operatori i dytë celular me rritjen më të shpejtë në Shqipëri, iu bashkuan së bashku Grupit në Mars 2022.

Albanian ICT Awards shpall fituesit e edicionit të 10-të jubilar

Në një finale, e cila kurorëzon, jo vetëm rrugëtimin disa mujor të një gjenerate, të rinjsh të cilët i kanë besuar Albanian ICT Awards vizionin e tyre për të ardhmen, por edhe një moment historik i një përkushtimi 10 vjeçar në shërbim shoqërisë dhe progresit përmes teknologjisë, Albanian ICT Awards shpalli më 11 Qershor fituesit e edicionit të 10-të jubilar.

Welcome 2 WOW – REHAU Window Solutions realizon përvojë unike dhe spektakolare në Erlangen

REHAU Window Solutions paraqet një koncept unik me World of Windows (WOW) 2022 dhe kështu siguron një shkëmbim efektiv me tregun në një platformë ngjarjesh spektakolare dhe në një kornizë të sigurt. WOW 2022 do të zhvillohet në Erlangen, nga data 19.04 deri më 15.07.2022.

Business Mag Nr. #28 – Prill 2022

TikTok do të dominojë, sipas një studimi të ri. Ja se si të përfitoni nga aplikacioni Video

Ndërsa më shumë njerëz përdorin TikTok, aplikacioni i videove të shkurtra pritet të tejkalojë YouTube për herë të parë për sa i përket kohës së shpenzuar nga përdoruesit e tyre përkatës të rritur në SHBA deri në fund të vitit, sipas një raporti të publikuar në eMarketer javën e kaluar.

Restorantet po vendosin tarifa shtesë për të luftuar inflacionin. Pse kjo është një recetë për fatkeqësi?!

Ndërsa inflacioni vazhdon të thyejë rekordet 40-vjeçare muaj pas muaji, ju mund të tundoheni t’ua kaloni rritjen e kostove klientëve në formën e tarifave. Ndërsa rritja e një tarife shtesë në faturat e klientëve tuaj mund t’ju mbajë në të zezë, duke bërë këtë gjithashtu mund të pritet nga disa njerëz në mënyrën e gabuar – veçanërisht nëse ato tarifa janë të papritura.

9 mësime që mund t’i merrni vetëm kur dështoni

Të gjithë dështojnë. Nga Jeff Bezos dhe Elon Musk tek pronari i një biznesi të vogël dështimi i qëndrueshëm është thjesht një fakt i jetës për të gjithë sipërmarrësit. Gjëja që ndan themeluesit më të mirë nga kolegët e tyre është aftësia për të mësuar nga ai dështim.

Mirupafshim makina me benzinë? Ligjvënësit e BE-së votojnë për ndalimin e shitjeve të reja nga viti 2035

Ligjvënësit evropianë kanë votuar për të ndaluar shitjen e makinave dhe furgonave të reja me naftë dhe benzinë ​​në BE nga viti 2035, duke përfaqësuar një goditje të rëndësishme për qëllimet ambicioze të gjelbra të rajonit.

Kur jeni të pasigurt për diçka mos u shmangni. Ja si veprojnë liderët e vërtetë

Ka ndodhur çdo herë. Sa herë që na duhej të pyesnim koordinatorin tonë të kontrollit të prodhimit nëse materialet nga një departament tjetër prodhimi do të mbërrinin në kohë që ne të fillonim punën tjetër, ai do të shmangej.

 

Për t’i marrë me email artikujt më të lexuar të javës regjistrohuni tek Newsletter ynë / https://businessmag.al/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0