ÇFARË JANË VLERAT? - Business Magazine Albania

ÇFARË JANË VLERAT?

Shkruar nga Manjola Perja 

Për të bërë përcaktimin e vlerave ne nisemi nga fjalët si besim, integritet, krijimtari etj. të cilat të gjitha mund të konsiderohen si vlera.

Në fjalorin e gjuhës shqipe fjala vlerë ka kuptimin si: “E mira, dobia dhe rëndësia që ka diçka për shoqërinë, për njerëzit a për kafshët. Vlerë ushqyese. Vlerë shoqërore. Vlerë njohëse (edukuese) etj.”

Ndërsa referuar fjalorit të Oksfordit vlerat përcaktohen si: “gjykimi i dikujt për atë që është e rëndësishme në jetë”.

Lideri botëror i mendimit, i njohur globalisht në lidershipin e bazuar në vlera, z. Richard Barrett themeluesi i “Barrett Values Centre”, i cili ka punuar dhe studiuar vlerat për më shumë se 25 vjet, shprehet se gjatë eksperiencës së tij ka kuptuar se, “Vlerat janë shumë më tepër sesa përcaktimi se ato janë të rëndësishme”. Për të, vlerat janë nxitësit energjikë të aspiratave dhe synimeve tona. Ato janë burimi i të gjitha motivimeve njerëzore dhe vendimmarrjeve. Për më tej, nëse dëshironi të ndjeni energjinë prapa vlerave tuaja ai këshillon të ftoni një partner ose një mik të zgjedhë tri vlera që janë të rëndësishme për të. Pastaj zgjidhni tri vlera që janë të rëndësishme për ju. Flisni me njëri- tjetrin në lidhje me vlerat tuaja përkatëse, duke shpjeguar pse besoni në secilën vlerë dhe rëndësinë që ka ajo. Ju do të vini re, ndërsa jeni duke bërë këtë ushtrim, një rritje të energjisë gjatë bisedës, dhe kur ta keni përfunduar atë, do të vini re ndjenjën e afërsisë me personin me të cilin keni biseduar. Ju gjithashtu do të vini re se ndani disa nga të njëjtat vlera.

Arsyeja që rritet energjia juaj kur flisni më së shumti për vlera të rëndësishme është që vlerat tuaja përcaktojnë se kush jeni në thellësinë tuaj, në nivelin e qënies tuaj. Kur flisni për vlerën tuaj, ju po shfaqni shpirtin tuaj ndaj njerëzve që janë duke ju dëgjuar, duke u përfshirë në biseda me një person tjetër lidhur me vlerat tuaja përkatëse dhe biseda më intime që mund të bëni.

Lexo: E ardhmja e punës sot është në çdo vend dhe në çdo kohë

Nëse doni të përmirësoni marrëdhënien tuaj me dikë – si bashkëshortin, fëmijën, partnerin tuaj të biznesit apo stafin tuaj – bisedoni rreth vlerave. Një nga mënyrat më të mira për të filluar një bisedë të tillë është kryerja e Vlerësimit të Vlerave Personale – VVN. Ju mund ta plotësoni këtë sondazh të shkurtër në faqen www.valuescentre.com/pva. Disa minuta pas përfundimit të këtij sondazhi ju do të merrni një raport që rendit dhjetë vlerat tuaja kryesore sipas nivelit të vetëdijes. Më pas mund të ndani rezultatet tuaja me personin tjetër, si dhe ata mund të ndajnë rezultatet e tyre me ju. Sondazhi, falë bashkëpunimit me organizatën ALVA- Albanian Values – Vlerat Shqiptare mundësohet edhe në gjuhën shqipe për të gjithë shqiptarët kudo ndodhen.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0