Çfarë është Wifedoge? Njihuni me "gruan" e kriptomonedhës së Dogecoin që u rrit më shumë se 3,000% - Business Magazine Albania

Çfarë është Wifedoge? Njihuni me “gruan” e kriptomonedhës së Dogecoin që u rrit më shumë se 3,000%

Wifedoge

Korrikun e kaluar u lançua kriptomonedha Wifedoge, e cila paraqitet si ‘gruaja’ e Dogecoin, por në thelb është një klon i saj. Përveç të qenit një kuriozitet i botës ‘kripto’ dhe ka pëlqimin e Elon Musk, kriptomonedha i befasoi të gjithë me një rritje prej më shumë se 3,000% të kapitalizimit të tregut në vetëm një ditë, sipas të dhënave nga CoinMarketCap.

Të martën, 31 gusht, Wifedoge tejkaloi 2.32 milionë dollarë në kapitalizimin e tregut, një shifër 3.294.29% më e lartë se 68.350 dollarë me të cilët filloi të hënën në mëngjes.

Sidoqoftë, “gruaja” e Dogecoin nuk arriti të mbajë ritmin dhe në datën 2 shtator, kapitalizimi i saj ra në 301,406 dollarë.

Lexoni: Dogecoin, kriptomonedha që u krijua si shaka, vazhdon rritjen

Çfarë është Wifedoge?

Wifecoin përfaqëson zanafillën e kriptomonedhës, pasi u shfaq si një parodi e një monedhe dixhitale (Dogecoin), e cila nga ana tjetër u frymëzua nga një meme për të parodizuar Bitcoin.

Krijuesit sigurojnë që vlera e secilës kriptomonedhë Wifecoin të jetë ekuivalente me një Dogecoin. Lajm i shkëlqyer, duke pasur parasysh se DOGE e rriti vlerën e saj me 4.600% në një vit dhe si Elon Musk ashtu edhe Mark Cuban e shohin atë si kriptomonedhën “më të fortë”.

Për më tepër, ata njoftuan se do të rezervonin 5% të njësive Wifedoge për Elon Musk.

Në fakt, zhvilluesit e kriptomonedhës së re “meme of the meme” janë aq të sigurtë se kanë miratimin e Elon Musk, saqë e falënderuan për mbështetjen e tij në Twitter.

“Faleminderit Elon Musk. Unë jam Wifedoge. Gruaja e Doge! Tani është dita e katërt e nisjes në Pancakeswap! Faleminderit për postimin në Twitter për Wifedoge. Na besoni, ne së shpejti do të befasojmë edhe më shumë investitorët globalë. Ekipi ynë po punon shumë, “thuhet në një tweet tjetër.”

A duhet të investoni në Wifedoge?

Ekspertët sigurojnë se këto ‘ulje -ngritje’ marramendëse janë shkaktuar nga manipulimet mashtruese të tregut të kriptove, i cili gjeneron viktima të shumta.

“Uljet dhe ngritjet e mprehta në çmimin e aktiveve të ulëta të likuiditetit janë shpesh rezultat i manipulimeve mashtruese dhe që konsistojnë në fryrjen e vlerës së tyre dhe pastaj shitjen e saj me çmime të mbivlerësuara. Mungesa e rregulloreve në tregun e kriptove shkakton që shumë investitorë të bëhen viktima të kësaj skeme,” tha RT en Español.

Lexoni: Dogecoin, kriptomonedha me rritjen më të lartë në një vit

Vendimi për të investuar ose jo në Wifedoge është si me çdo kriptovalutë tjetër: nëse keni para shtesë që jeni të gatshëm të humbni në rast se gjërat shkojnë keq, atëherë shkoni për të. Asnjëherë nuk është keq të kesh disa tokens në portofolin tuaj të kriptomonedhës që mund të arrijnë deri në 3000% në 24 orë.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0