Çfarë është Sindroma Imposter dhe si ta kapërcejmë atë - Business Magazine Albania

Çfarë është Sindroma Imposter dhe si ta kapërcejmë atë

Çfarë është Sindroma Imposter - dhe si ta kapërcejmë atë

Nëse e gjeni veten duke dyshuar në suksesin tuaj dhe ndiheni jo të denjë për t’u njohur në vendin e punës, mund të keni sindromën “Imposter”. Ja çfarë  duhet të dini për sindromën Imposter, duke përfshirë shenjat e tij dhe mënyrat efektive për të kapërcyer ato ndjenja shkatërruese.

Çfarë është Sindroma Imposter?
Sindroma Imposter është një fenomen i shëndetit të sjelljes i përcaktuar si dyshimi në aftësitë tuaja dhe ndjenja si një mashtrues pavarësisht nga kompetenca juaj. Ky term u krijua nga psikologët Pauline Rose Clance dhe Suzanne Imes në një punim kërkimor në vitin 1978. Megjithëse Clance dhe Imes fillimisht përdorën “fenomen mashtrues” për të përshkruar një gjendje që vëzhguan te gratë shumë të suksesshme, çdokush mund të vuajë nga sindroma mashtruese.

Lexo edhe:5 format e lidershipit në vendin e punës

Këtu janë tre karakteristikat kryesore të atyre që mund të përjetojnë këtë fenomen:

1.Mendojnë se të tjerët kanë një pikëpamje të ekzagjeruar për aftësitë e tyre.
2.Frika për t’u ekspozuar si një mashtrues.
3.Tendenca për të minimizuar arritjet e tyre dhe për të sabotuar suksesin e tyre.
Nëse nuk adresohet, sindroma Imposter mund të ketë një ndikim të dëmshëm në performancën tuaj të punës dhe madje të çojë në burnout dhe depresion.

Çfarë e shkakton Sindromën Imposter?
“Si njerëz, ne jemi të prirur të jemi vetëkritikë. Ne kemi një sistem të integruar për zbulimin e kërcënimeve të quajtur paragjykim i negativitetit, i cili na sensibilizon ndaj përvojave negative dhe na përshtat me gabimet dhe mangësitë tona, “thotë Alison McKleroy, një terapiste e licencuar për martesë dhe familje e specializuar në terapinë konjitive të sjelljes dhe vëmendjen. Pra, nuk është për t’u habitur që shumë punonjës përjetojnë sindromën Imposter në një moment.

Vlen të përmendet se sindroma Imposter mund të ndikojë në demografi të caktuara më shumë se të tjerët. Sindroma Imposter mund të jetë veçanërisht e zakonshme mes individëve me arritje të larta ose njerëzve me identitete të nënpërfaqësuara që mendojnë se nuk i përkasin. Kjo mund të përfshijë njerëz të grupeve të ndryshme racore dhe etnike që punojnë në mjedise kryesisht të bardha ose njerëz trans dhe jobinarë, sipas ekspertëve të cituar në revistën e Shoqatës Psikologjike Amerikane.

Strategjitë për të mposhtur sindromën Imposter
1.Mos harroni se edhe njerëzit më inteligjentë ndihen si “mashtrues”
“Disa nga njerëzit më inteligjentë dhe më të aftë ka të ngjarë të ndiejnë sindromën imposter, sepse ata janë mjaftueshëm të zgjuar për të kuptuar se nuk dinë gjithçka dhe kanë ende hapësirë për t’u rritur,” thotë Dr. Charlynn Ruan, një psikolog klinik dhe themelues i Thrive Psychology Group.

Lexo edhe:62 vjeçari nga Gjirokastra Nikollaq Muço kampion në body building

2.Ndryshoni mentalitet
Një mënyrë tjetër efektive për të kapërcyer sindromën Imposter është duke e zhvendosur mentalitetin tuaj fiks drejt një mentaliteti të rritjes. Mendësia e rritjes është një besim se inteligjenca dhe aftësitë janë të lakueshme dhe mund të përmirësohen përmes përpjekjes, praktikës dhe mësimit.

3.Identifikoni kritikun tuaj të brendshëm
Ju mund të mësoheni aq shumë me zërin tuaj të brendshëm vetëkritik sa nuk e vini re as praninë e tij. Me kalimin e kohës, këto mendime negative mund t’ju bëjnë të ndiheni të pavlerë, inferiorë dhe të paaftë.

4.Festoni fitoret
Nëse vuani nga sindroma Imposter, gjithmonë mund të ndiheni sikur mund të bëni më shumë, por është thelbësore të bëni një hap prapa dhe të vlerësoni sa larg keni arritur.

5.Stërvisni trurin për t’i besuar vetes suaj
Falë neuroplasticitetit të trurit tuaj, ju mund të rilidhni mendjen tuaj. “Ne kemi fuqinë të zgjedhim – moment pas momenti – dhe të shikojmë me dhembshuri dhe ndershmëri mendjen tonë dhe të shkëputemi nga mendimet e sindromës mashtruese që na mbajnë të mbërthyer”, thotë McKleroy. Nëse ndiheni si një mashtrues në vendin tuaj të punës, mos lejoni që ai të sabotojë suksesin tuaj. Jepini vetes hirin dhe provoni strategjitë e mësipërme për të rizbuluar gradualisht vlerën tuaj.

USNews

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0