Çfarë është më keq se të jesh i papunë?

Çfarë është më keq se të jesh i papunë?


 

Ja çfarë duhet të keni parasysh kur bëni ndonjë debat me shefin: Kur vjen puna te shëndeti, më mirë të jeni papunë se sa të vuani nga një punë e keqe.

Po hajde shpjegoja këtë shefit…

Një studim nga Universiteti i Mançesterit zbuloi se njerëzit që paguhen pak apo që bëjnë një punë shumë stresuese, vuajnë më shumë se njerëzit e papunë.

“Cilësia e punës nuk mund të anashkalohet vetëm për faktin e gjetjes së kësaj pune,” tha Tarani Chandola, profesor i sociologjisë mjekësore në Universitetin e Mançesterit dhe autor i studimit. “Ashtu si puna e mirë është e nevojshme për shëndetin, duhet të dimë se dhe puna me cilësi të ulët mund të jetë shkatërruese për shëndetin.”

Studiuesit anketuan 1,000 persona, nga mosha 35-75 vjeç, të cilët ishin të papunë gjatë viteve 2009-2010.

Ata ndoqën ecurinë e tyre gjatë viteve në vazhdim për të kontrolluar shëndetin dhe nivelin e stresit kronik, duke bërë matje të hormoneve dhe tregues të tjerë të stresit.

Njerëzit të cilët nuk ishin të lumtur me punën që bënin, kishin nivel më të lart stresi se sa ata që kishin mbetur të papunë. Njerëzit që bënin një punë të mirë, ishin përmirësuar nga ana shëndetësore.

Studimi nuk tregoi një lidhje midis shëndetit fizik dhe cilësisë së punës që njerëzit bëjnë. Dhe sigurisht, është e rëndësishme të theksohet se sasia e të ardhurave e bën më të vështirë të paguash mjekët dhe barnat, si për problemet fizike ashtu edhe për ato mendore.

/Fortune

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0