Çfarë do të ndodhte nëse nuk do ngriheshit nga shtrati


Njerëzit kalojnë kohë në shtrat të dielave, ose kur janë sëmurë. Por, nëse nuk filloni të lëvizni pas rreth 24 orësh, një nga organet e para që do të ndryshojnë janë mushkëritë tuaja. Graviteti nuk i tërheq poshtë në pozicionin e tyre normal, kështu që pjesa e poshtme e mushkërive tuaja do të shtypen. Do të jetë e vështirë që mukusi të kalojë nëpër kanalet e shtypura të mushkërive dhe bllokimi mund të sjellë infeksion të mushkërive, deri në pneumoni. Kjo është arsyeja pse mjekët u kërkojnë njerëzve në regjim shtrati të kolliten herë pas here.

Lexo: Shkenca ju tregon, sa orë gjumë ju nevojitet sipas moshës

Në një javë, problemet tuaja vetëm përkeqësohen. Muskujt dhe kockat tuaja ndihmojnë në mbështetjen e peshës tuaj në gravitetit. Por, kur jeni duke pushuar, ato nuk funksionojnë. Për çdo javë në shtrat, humbisni rreth 1% të densitetit të kockave, duke i bërë kockat tuaja më të brishta dhe të lehta për t’u thyer. Kjo është arsyeja pse astronautët, të cilët shpesh shkojnë me muaj pa gravitet, stërviten për të paktën dy orë në ditë dhe ngarkohen me kalcium.

Në të njëjtën javë, ju gjithashtu humbni 1% të masës tuaj të muskujve, veçanërisht në kofshët, prapanicën dhe shpatullat, të cilat nuk i përdorni më. Tani, normalisht, ata muskuj do të thithnin sheqer nga gjaku juaj për të siguruar energji, por pas vetëm 10 ditësh pushimi në shtrat, ky proces ngadalësohet. Rezultati? I gjithë ai sheqer i papërdorur mund të grumbullohet në venat tuaja të gjakut dhe të çojë në diabetin e tipit 2.

Në javën e dytë, mund të fillojnë të zhvillohen sëmundjet e ulcerës, të quajtura “bedsores”. Këto formohen kur pjesët kockore të trupit tuaj, si ijet, boshti i këmbës dhe kyçi i këmbës, shtypen në të njëjtin vend për një kohë të gjatë. Presioni i vazhdueshëm bllokon rrjedhën e gjakut, duke vrarë qelizat tuaja të lëkurës.

Ndërkohë, muskujt harxhohen më shpejt se kurrë. Pas vetëm dy javësh, ju keni humbur 10% të masës së muskujve tuaj. Dhe kjo shkakton një problem të ri, sepse sa më pak muskuj të keni, aq më pak oksigjen dhe rrjedhimisht më pak oksigjen në ushqimin e venave të gjakut.

Kështu që, pas një muaji në shtrat, zemra juaj pompon 30% më pak gjak për rrahje. Dhe me më pak oksigjen që qarkullon nëpër trupin tuaj, ndjeheni më të lodhur, edhe pse keni pushuar.

Dhe nëse nuk ngriheni shpejt, do të bëhet edhe më e vështirë që të ngriheni përsëri. Sepse në gjashtë muaj deri brenda një viti, shumica e muskujve tuaj janë tretur. Kockat tuaja bëhen shumë të dobëta dhe të brishta për të mbajtur peshën dhe zemra juaj nuk është aq e fortë sa të bëjë shumë punë.

Ndërkohë, truri juaj nuk është i lumtur. Në fund të fundit, ju keni ngecur në të njëjtën dhomë me muaj, ndeshur me të njëjtat mure, tavan. Pra, e njëjta përvojë ditë pas dite. Aspak e mirë për shëndetin mendor. Një studim i grave shtatzëna zbuloi se pushimi në shtrat rriti rrezikun e tyre nga ankthi dhe depresioni dhe disa gra raportuan se ndiheshin të izoluara, jashtë kontrollit dhe të burgosura.

Lexo: ÇFARË BËJNË NJERËZIT E SUKSESSHËM PËR NJË GJUMË TË SHËNDETSHËM?

Pra, JO! Një vit pushimi i pandërprerë në shtrat nuk është parajsa relaksuese që të gjithë do të ëndërronim. Kjo është pikërisht arsyeja pse mjekët synojnë që pacientët e tyre të ecin sa më shpejt të jetë e mundur. Personeli mjekësor i inkurajonë ata të bëjnë ushtrime në shtrat për të nxitur zemrën dhe muskujt.

Ndaj kujtojeni: Nuk ka asgjë të keqe të tregoheni dembelë një mëngjes të diele, për sa kohë ngriheni dhe lëvizni me vrull  të hënën.

Business Insider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale