Çfarë do të ndodhë tani me ekonominë e pestë më të madhe në botë…? - Business Magazine Albania

Çfarë do të ndodhë tani me ekonominë e pestë më të madhe në botë…?


Britania ka votuar për të lënë në Bashkimin Evropian, pasi referendumi historik i së enjtes tregoin një rezultat që e çon vendin në një rrugë të pasigurt.

Kryeministri britanik David Cameron dha dorëheqjen pas votimit për të lënë BE.

Ai tha se mendon se Britania mund të mbijetojë jashtë BE-së dhe do të gjejë një rrugë. Ai tha se e do vendin e vet dhe ka qenë i nderuar që i ka shërbyer atij. Ai do të bëjë ç’është e mundur që ndihmojë që vendi të ecë përpara.

Britanikët kanë vendosur të ndjekin një rrugë tjetër, tha kryeministri. Ndaj ata kanë nevojë për një kryeministër të ri.

Cameron do të qëndrojë në detyrë deri në vjeshtë.

Ai tha se do të sigurojë tregjet dhe investitorët se ekonomia është thelbësisht e shëndoshë dhe se do të sigurojë britanikët që jetojnë jashtë dhe qytetarët e BE-së që jetojnë në Britani se nuk do të ketë ndryshime të menjëhershme.

Tregjet financiare botërore ranë, teksa rezultatet treguan një ndarje qind 51.8 / 48.2 në favor të largimit. Paundi pësoi më të madhe rënien e saj një-ditore prej më shumë se 10 për qind kundrejt dollarit, duke arritur nivelin më të ulët në 31-vjet, nga frika e tregut se vendimi do të godisë investimet në ekonominë e pestë më të madhe në botë, shkruan Reuters.

Bursat në Europë u hapën me humbje të mëdha. Kontratat e të ardhmes FTSE të Britanisë dhe Dax të Gjermanisë ranë me rreth 9%. Indeksi Euro Stoxx 50 i eurozonës ra me më shumë se 11%.

Në Londër, aksionet e bankave dhe ndërtuesve ishin ato që shënuan humbjet më të mëdha, me rreth 40% për Taylor Wimpey dhe Berkeley Homes. Barclays ra me 30%.

Euro ra më shumë se 3 për qind kundrejt dollarit si rrjedhojë e shqetësimeve se një votë Brexit do të bëjë dëm më të gjerë politik dhe ekonomik për Bashkimin Europian, që tashmë do të bëhet me 27-anëtarë. Investitorët iu drejtuan aseteve të sigurta, duke përfshirë arin, dhe jeni u rrit. Aksionet evropiane pritet të hapen 6 deri në 7.5 për qind më të ulëta.

Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga Banka e Anglisë. Politikëbërësit global janë të përgatitur të veprojnë për të stabilizuar tregjet, teksa Ministri japonez i Financave Taro Aso ka premtuar të “përgjigjet sipas nevojës” në tregun e monedhës.

Pas këtij votimi do të fillojnë të paktën dy vjet të procedurës së çrregullt të divorcit me BE-në, që ngrenë pyetje mbi rolin e Londrës si një një qendër globale financiare dhe do të ushtrojë presion të madh mbi kryeministrin David Cameron që të japë dorëheqjen, edhe pse ai u zotua gjatë fushatës për të qëndruar në çfarëdo rezultati .

Kishte eufori mes forcave euroskeptike të Britanisë, duke pretenduar një fitore të asaj që ata e kanë quajtur një protestë kundër udhëheqësve britanikë politikë, bizneseve të mëdha dhe udhëheqësve të huaj, duke përfshirë Barak Obama-n, i cili kishte kërkuar që Britania të qëndronte në bllok.

“Nëse parashikimet janë të drejta, kjo do të jetë një fitore për njerëz të vërtetë, një fitore për njerëzit e zakonshëm, një fitore për njerëzit të mirë … 23 qershori le të hyjë në historinë tonë si ditët tona të pavarësisë”, tha Nigel Farage, udhëheqës i Partisë së Pavarësisë euroskeptike në Mbretërinë e Bashkuar.

Ai e quajti BE-në një “projekt i dënuar”.

I pyetur nëse Cameron, i cili e quajti referendumin në vitin 2013 dhe fushatë për të qëndruar në bllok, duhet të japë dorëheqjen pasi Britania votoi për Brexit, Farage tha: “. Menjëherë”

Një ndihmës që punon në zyrën e Cameron u tha gazetarëve: “Ne jemi në territorin e panjohur … Gjithkush është me të vërtetë i lodhur Ata nuk kanë fjetur.”.

Mbretëria e Bashkuar në vetvete tani përballet me një kërcënim për mbijetesën e saj, pasi skocezët votuan 62 përqind në favor për të qëndruar në BE dhe ka të ngjarë të bëjnë presion për një referendum të ri për pavarësinë, pas votimit të saj të vitit 2014 për të qëndruar në Mbretërinë e Bashkuar.

Ministri i parë skocez Nicola Sturgeon tha se votimi i së enjtes “, bën të qartë se njerëzit e Skocisë shohin të ardhmen e tyre si pjesë e Bashkimit Evropian.”

Politikanët evropianë kanë reaguar me tronditje. “Ju lutem unë jam ende duke fjetur them dhe kjo është e gjitha vetëm një makth i keq!” shkroi në twitter ish kryeministri finlandez, Alexander Stubb.

Daja nga BE mund të kushtojë Britanisë aksesin në tregun e vetëm pa barriera të BE-së dhe do të thotë se duhet të kërkojë marrëveshje të reja të tregtisë me vende të botës.
BE-ja nga ana e saj do të dalë ekonomikisht dhe politikisht e dobësuar, pasi përballet me largimin jo vetëm të propozuesit e saj të tregut të lirë, por edhe një vend anëtar që ushtron të drejtën e vetos në Këshillin e Sigurimit dhe drejton një ushtri të fuqishme. Me një të rënë të lapsit, blloku do të humbasë rreth një të gjashtën e prodhimit të saj të përgjithshëm ekonomik.

Cameron pritet të raportojë zyrtarisht rezultatin te homologët e evropianë brenda disa ditësh dhe të përgatisë negociatat për dalje për herë të parë të një shteti BE-ja – një dalje, që ai ka thënë se do të ishte e pakthyeshme.

Monedha-Pund-Tregu-Global-Businessmag

S & P 500 dhe Nasdaq E-mini kanë shënuar rënie mëngjesin e sotëm, më shumë se 5 për qind, duke shkaktuar “dridhje”, pohojnë ekspertët e Reuters, teksa tregjet globale janë të trazuara pas votës së Britanisë për të lënë në Bashkimin Evropian.

Pika drastike e indeksit të aksioneve të së ardhmes në SHBA sugjerojnë se Wall Street do të hapet me humbje të ndjeshme më vonë gjatë ditës, teksa referendumi historik i largoi investitorëve e dollarit, pasi ata janë të shqetësuar në lidhje me një goditje të mundshme të ekonomisë globale.

Tregjet britanike janë “zhytur”, me sterlinën që ka arritur nivelin më të madh të saj që prej 31-vitesh. Aksionet britanike dhe europiane kanë treguar për një rënie të madhe, më shumë se 7.5 për qind në tregun e hapur. Tregjet aziatike të kapitalit kanë rënë gjithashtu.

“Sa i shëmtuar do të jetë mëngjesi. Kjo do të kapë në befasi shumë njerëz. Natyrisht tregjet nuk duhet të vuajnë këtë çmim “, ka thënë Mike Ellingsen, një tregtar i aksioneve të SHBA-së pranë Global Investors Inc në San Antonio, Texas.

Këto janë lëvizje më të dukshme në tregjet financiare globale:

  • Poundi britanik ra më shumë se 11 % në 1.3229 dollarë, dobësimi më i madh që nga 1985
  • Jeni ka shënuar rritje në 102.35 dollar, pasi ka qenë në “zhytje” që në 2013
  • Topix Japonez tregon rënie të aksioneve aziatike, në më shumë se 7 %
  • FTSE 100 Index futures zbriti 9 %
  • S&P 500 Index futures zbriti më shumë se 5.1 %, maksimumi I lëvizjes
  • Yield në pasuritë 10 vjeçare ra me 1.46 %, rënia më e madhe që nga 2009.

/Monitor.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0