Çfarë do të hamë në Hënë? Ushqimi është vërtet jashtë kësaj bote! - Business Magazine Albania

Çfarë do të hamë në Hënë? Ushqimi është vërtet jashtë kësaj bote!

Hëna

Hëna mund të jetë kufiri i fundit për njerëzimin, por çfarë do të hamë kur të arrijmë atje? Makaronat dhe shufrat e proteinave të bëra nga ajri i hollë janë vetëm fillimi.

Ethet e hapësirës po afrohen me shpejtësi të lartë. Në dy vitet e ardhshme, NASA planifikon të dërgojë astronautë përsëri në Hënë nëpërmjet programit të saj Artemis, Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës (ISS), i projektuar për të orbituar për 15 vjet, por tani është në vitin e tij të 26-të në hapësirë, së shpejti do të zëvendësohet dhe shkencëtarët po shqyrtojnë seriozisht mundësinë e misioneve të drejtuara në hapësirën e thellë.

“Ushqimi është diçka që i mban astronautët të arsyeshëm. Ushqimi i mirë, ushqimi i duhur me shumë larmi, i përshtatur për nevojat e astronautëve individualë është vendimtar për një mision të suksesshëm në hapësirë. Unë mendoj se njerëzit e nënvlerësojnë se sa i rëndësishëm është”, thotë Dr Sonja Brungs, zëvendës drejtuese e operacioneve të astronautëve në Agjencinë Evropiane të Hapësirës.

Aktualisht, astronautëve u jepen qese të vogla ushqimore që përmbajnë ushqime të përgatitura. Këto vakte bëhen nga kompani të specializuara të prodhimit të ushqimit dhe më pas thahen në ngrirje, dehidratohen ose termostabilizohen. Astronautët shtojnë ujë për të ngrohur ose për të ftohur vaktet për të ngrënë, ata gjithashtu mund të sjellin me vete një vakt të veçantë që u kujton shtëpinë (edhe kjo duhet të formulohet me kujdes dhe të termostabilizohet).

Ka disa ndalime: çdo gjë që thërrimet, si buka, nuk mund të merret në hapësirë ​​pasi thërrimet mund të bëhen lehtësisht në ajër në mjedisin me gravitet të ulët, që do të thotë se ato mund të thithen ose të futen në pajisje jetike. Kripa është e kufizuar, për shkak të faktit se trupi ruan natriumin ndryshe në hapësirë, duke çuar në osteoporozë të përshpejtuar, dhe alkooli gjithashtu nuk lejohet pasi ndikon në sistemin e riciklimit të ujërave të zeza në ISS.

“Risia është padyshim një problem. Astronautëve që janë në hapësirë ​​për vetëm gjashtë muaj humbasin krokantinë dhe strukturën. Është me të vërtetë e rëndësishme për mirëqenien mendore të ketë një shumëllojshmëri tekstesh, dhe veçanërisht për misionet në hapësirë ​​të thellë, duke pasur një shumëllojshmëri ushqimesh për të ngrënë”, thotë Brungs.

Në vitin 2021, NASA nisi një Sfidë Ushqimi në Hapësirë  për të zbuluar mënyra të reja për të krijuar ushqim në hapësirë ​​me burime të kufizuara që prodhojnë mbetje minimale, duke ofruar gjithashtu ushqim të sigurt, ushqyes dhe të shijshëm që mund të kryejë në një mision afatgjatë në hapësirë. Solar Foods, me qendër në Helsinki, është një nga tetë kompanitë që ka arritur në fazën përfundimtare të sfidës. Koncepti i tyre i mrekullueshëm: përdorimi i mbetjeve hapësinore për të krijuar proteina.

“Ne bëjmë ushqim nga ajri i hollë, fjalë për fjalë”, thotë Artuu Luukanen, nënkryetar i lartë i Solar Foods në Hapësirë ​​dhe Mbrojtjes. Kompania e tij zbuloi një mikrob të ngrënshëm në fshatin finlandez që rritet duke u ushqyer me një përzierje të dioksidit të karbonit, hidrogjenit dhe oksigjenit. Rezultati është një burim i proteinave nga bakteret. Proteina mund të përzihet me një sërë shijesh ose teksturash për të krijuar lloje të ndryshme ushqimesh ushqyese, të tilla si makarona, bare proteinash, mish alternativ dhe madje edhe një zëvendësues veze.

“Ne filluam të mendojmë për ushqimin në hapësirë, sepse në çdo habitat hapësinor, ju keni në dispozicion dy gazra kryesorë të mbeturinave: hidrogjen dhe dioksid karboni. Pra, ajo që ne po flasim këtu nuk është në të vërtetë vetëm një teknologji e prodhimit të ushqimit për hapësirën, por diçka që do të jetë një pjesë integrale e kontrollit mjedisor dhe sistemit të mbështetjes së jetës”, tha Luukanen.

Proteina e Solar Foods mund të shndërrohet në një pastë ose pluhur dhe të përzihet me miell dhe përbërës më tipikë ushqimorë për të krijuar ushqime të pasura me proteina si makarona, shufra proteinash dhe madje edhe çokollatë. Eksperimentet po vazhdojnë për të zbuluar nëse mund të përzihet me vajra dhe të kthehet në diçka me teksturë bifteku, duke përdorur një printer 3D. Ushqimi i freskët është gjithashtu një konsideratë: ndërsa tabletat e vitaminave mund të ndihmojnë, astronautët kanë nevojë për prodhime të freskëta dhe eksperimentet vazhdojnë se si të rriten perimet në këtë mjedis unik me gravitet zero dhe dritë dielli. ISS ka kopshtin e vet të vogël të perimeve në bord, i njohur si Veggie , ku astronautët studiojnë rritjen e bimëve në mikrogravitet.

Kthehu në Tokë, Interstellar Lab në Merritt Island, Florida, ka zhvilluar një sistem bioregjenerues modular për prodhimin e mikrogjelbërimeve, perimeve, kërpudhave dhe madje edhe insekteve; kompania është gjithashtu një finaliste në Nasa Deep Space Food Challenge, së bashku me Enigma of the Cosmos në Melburn, Australi, një firmë që punon në një mënyrë për të rritur me efikasitet mikrogjelbërime në hapësirë. Një gjë që duket e mundshme është se e ardhmja e ushqimit hapësinor do të përfshijë kërpudhat. Tre nga gjashtë finalistët në Nasa Deep Space Food Challenge janë duke punuar mbi idetë rreth kërpudhave, duke përfshirë Mycorena të Goteborgut, Suedi, e cila ka zhvilluar një sistem që përdor një kombinim të mikroalgave dhe kërpudhave për të prodhuar një mykoproteinë (një lloj proteine ​​që vjen nga një kërpudhat, e përdorur shpesh në produktet alternative të mishit).

“Fungi është shumë i gjithanshëm. Ai mund të rritet në nënshtresa të ndryshme, rritet shpejt dhe ju mund të dizajnoni një sistem të vogël dhe efikas të aftë për të prodhuar ushqim të mjaftueshëm për ekuipazhin. Është gjithashtu shumë i fortë, rezistent ndaj rrezatimit dhe i lehtë për t’u ruajtur dhe transportuar”, shpjegon Carlos Otero, i cili punon në ekipin e R&D në Mycorena.

Ky ushqim hapësinor është i gjithi në një sistem rrethor të mbyllur, me një produkt përfundimtar që mund të printohet 3D për të krijuar një ushqim paksa si tekstura e një fileto pule. Një përfitim i shtuar është se burimi i tyre i proteinave përmban të gjitha aminoacidet thelbësore që trupi i njeriut ka nevojë për të funksionuar. Ndërsa rriten mundësitë për kompanitë private për të hyrë në garën hapësinore, po ashtu rriten edhe mundësitë për kuzhinierët privatë. Shefi i kuzhinës Rasmus Munk i restorantit me Michelin Alchemist në Kopenhagë është në mesin e shumë të vendosurve për tu nisur. Munk njoftoi kohët e fundit një partneritet me SpaceVIP për të ofruar një përvojë gjithëpërfshirëse të ngrënies në anijen kozmike private të Space Perspective Neptune, ku biletat kushtojnë 397,000 £ (495,000 dollarë) për person për një udhëtim gjashtë-orësh në skajin e hapësirës. Ai është një nga kuzhinierët e shumtë që sheh potencialin për të ushqyer turistët me xhepa të thellë në fluturimet komerciale në hapësirë. Por, ndërsa është e lehtë t’i shohësh këto zhvillime si vetëm për ata shumë, shumë pak që mund të përballojnë një udhëtim të tillë (ose ta bëjnë atë si astronaut), zhvillimi i ushqimit hapësinor nuk ka të bëjë vetëm me atë që do të hamë në gravitetin zero, por çfarë mund të përfundojmë duke ngrënë në planetin tonë. Nasa Deep Space Food Challenge u krijua gjithashtu për të krijuar sisteme të avancuara ushqimore që do të na sjellin dobi në Tokë, duke mundësuar rrugë të reja për prodhimin e ushqimit në mjedise ekstreme dhe zona me burime të pakta.

“Ne po përballemi me sfida të mëdha kur bëhet fjalë për ndryshimet klimatike, veçanërisht në lidhje me thatësirat që ndikojnë në aftësitë tona të prodhimit të ushqimit. Hapësira e vendos këtë në një provë përfundimtare, ku ne përdorim burimet që konsiderohen mbeturina nga aktivitetet e tjera dhe e kthejmë atë në një produkt me vlerë të shtuar. Është një filozofi e ekonomisë rrethore. Toka është anija kozmike më e mirë në të cilën kemi qenë ndonjëherë dhe ka burime të kufizuara”, thotë Luukanen.

Për Kristina Karlsson, drejtuese e R&D në Mycorena, zbatohet i njëjti parim: “Projekti ynë po punon drejt efikasitetit të burimeve në Tokë si dhe në hapësirë. Nuk ka pothuajse asnjë emetim dhe pothuajse asnjë mbetje. Hapësira është thjesht një mjedis ekstrem ku mund të sfidoni zhvillimin e këtij lloji projekti: nëse funksionon atje, do të funksionojë në Tokë”, thotë ajo. 

Faza e tretë e Deep Space Food Challenge e NASA-s është duke u zhvilluar këtë verë dhe synon të testojë më tej se si këto projekte mund të funksionojnë në kushte të ngjashme me hapësirën. Është diçka për t’u parë nga afër: ndërsa është pothuajse e sigurt se këto ushqime të reja do të jenë pjesë e profilit ushqyes të një astronauti në hapësirë, gjithashtu duket se ato do të ndikojnë në mënyrën se si ushqehemi në Tokë edhe në të ardhmen.

bbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0