CEO i Walmart i kërkon Kongresit amerikan të rrisë pagën minimale


Drejtori ekzekutiv i Walmart, Doug McMillon tha të mërkurën se paga minimale federale prej 7.25 dollarësh në orë është “shumë e ulët” dhe i kërkoi Kongresit të veprojë sa më shpejt për ta rritur atë.

“Paga minimale federale është duke mbetur mbrapa,” tha McMillon gjatë takimit vjetor të aksionerëve të kompanisë në Bentonville, Arkansas. “7.25 $ është shumë e ulët.”

Lexoni: Walmart planifikon të shtojë mijëra robotë ndihmës në dyqanet në SHBA

Walmart është punëdhënësi më i madh privat në vend me më shumë se 1.5 milionë punonjës amerikanë. McMillon tha se është e qartë nga veprimet e Walmart dhe “ato të kompanive të tjera” se është koha për një ndryshim në pagën minimale federale.

Walmart e rriti pagën e tij minimale në 11 dollarë në orë vitin e kaluar dhe Amazon, rivali më i madh i Walmart, rriti pagat e tij minimale në 15 dollarë në Nëntor.

“Është koha që Kongresi të vendosë një plan të menduar mirë për të rritur pagën minimale,” tha McMillon. “Çdo plan duhet të marrë në konsideratë fazat dhe diferencat e kostos së jetesës për të shmangur pasojat e padëshiruara.”

McMillon bëri vërejtjet pasi Walmart përballet me mbikëqyrjen e senatorit Bernie Sanders dhe grupet e punës mbi pagat që paguan punonjësit e dyqaneve.

Sanders mori pjesë në takimin e aksionarëve të Walmart të mërkurën dhe paraqiti një propozim për të shtuar punonjësit me orë në bordin e korporatës.

Lexoni: Walmart patenton bletët robotike autonome

“Walmart është punëdhënësi më i madh privat në Amerikë dhe është në pronësi të familjes Walton, familja më e pasur në Shtetet e Bashkuara me vlerë rreth 175 miliardë dollarë,” tha Sanders në komentet e përgatitura para aksionarëve dhe drejtuesve të Walmart, përfshirë McMillon. “Dhe megjithë pasurinë e madhe të pronarit të saj, Walmart paguan shumë prej punonjësve të saj me paga shumë të ulëta”.

/BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale