“Can you make it?”, aventurierët nga Shqipëria munden


Nëse doni të shikoni video kreative, të mësoni më shumë rreth grupeve që morën pjesë në projektin Red Bull “Can You Make It”, BusinessMag do t’ju informojë për situatën aktuale dhe të rejat më të fundit.

Projekti i këtij viti përkonte me këto rregulla kryesore: krijimin e një grupi prej 3 personash, realizimin e një video 60 sekondash për të prezantuar veten dhe upload-imin e videos në faqen zyrtare të RedBull. Sipas Red Bull, këtë vit kanë qenë 1237 aplikantë nga e gjithë bota.

Ky projekt është shumë i veçantë sepse grupet do të nisen pa para, pa kartë krediti dhe pa celularë. Grupet do të udhëtojnë  7 ditё pёrreth Evropёs duke pёrdorur vetёm kanaçe Red Bull pёr tё mbёrritur nё destinacionin final, Berlin! Gjatë udhëtimit, pjesëmarrësit do të shkojnë në 54 checkpoint-e në qytete të ndryshme në Europë.

Këtë vit nga Shqipëria do të përzgjidhen 2 grupe. Një ndër pjesëmarrësit nga Shqipëria është edhe grupi kreativ Galaxy Travellers nga New Media Communications. Aktualisht grupi renditet në Top 5.

Ju mund të votoni çdo 24 orë nga llogaritë tuaja në Facebook dhe Email. T’u japim një dorë aventurierëve tanë, për t’i dërguar ata në Berlin. Ju mund të votoni duke klikuar këtu.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale