Businessmag edhe në Kosovë - Business Magazine Albania

Businessmag edhe në Kosovë


Business Magazine Albania zbarkon në Kosovë, për të sjellë më shumë nga zhvillimet ekonomike të Kosovës dhe për të promovuar e nxitur sipërmarrjen e startup-et.

Me fokus motivimin, lehtësimin e rrjetëzimin e sipërmarrësve të rinj, edhe nga Kosova do të raportohet për ekosistemin e startup-eve, eventet, politikat e nxitjes, historitë e personazheve dhe kompanive më të suksesshme.

Shembujt e suksesit nuk kanë munguar dhe ne do t’i ndjekim dhe më shumë ato për t’ju treguar se brenda dhe jashtë vendit, shqiptarët dinë të bëjnë sukses.

Janë të shumtë djemtë e vajzat e Shqipërisë dhe Kosovës, që kanë bërë emër me punët e tyre në vende të ndryshme të botës.

Disa prej tyre Businessmag i ka intervistuar dhe ka shkruar më parë. I tillë është Lulzim Veliu, i cili prej vitesh në Gjermani ka ngritur sipërmarrjen e tij Smart Home dhe po e zhvillon tashmë edhe në Shqipëri e Kosovë.

Rina Binxhiu, është studentja në fushën e teknologjisë së informacionit, e cila për një ditë u shfaq si motivim për të gjitha gratë e vajzat në Times Square. Familja Bajrami ka tashmë një kompani të madhe në shërbimin e transportit luksoz në SHBA.

Me fokusin tek Kosova edhe djemtë e vajzat e saj nëpër botë do të kemi mundësi t’i sjellim më shpesh në Businessmag.al.

Ndërkohë një ekonomi me dinamikë rinore, pritet të ketë zhvillime të këndshme të cilat do t’i ndajmë me ju.

Një nga zhvillimet interesante së fundi është pjesëmarrja e 6 sipërmarrësve të rinj me biznese start up në Samitin Dixhital në Beograd.

Ti si lexues je i mirëpritur të na shkruash për komente, sugjerime, këshilla e kërkesa rreth sipërmarrjes, zhvillimit personal, motivimit. Businessmag Kosova është gjithashtu edhe në rrjetet sociale.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0