Businessmag edhe në Kosovë


Business Magazine Albania zbarkon në Kosovë, për të sjellë më shumë nga zhvillimet ekonomike të Kosovës dhe për të promovuar e nxitur sipërmarrjen e startup-et.

Me fokus motivimin, lehtësimin e rrjetëzimin e sipërmarrësve të rinj, edhe nga Kosova do të raportohet për ekosistemin e startup-eve, eventet, politikat e nxitjes, historitë e personazheve dhe kompanive më të suksesshme.

Shembujt e suksesit nuk kanë munguar dhe ne do t’i ndjekim dhe më shumë ato për t’ju treguar se brenda dhe jashtë vendit, shqiptarët dinë të bëjnë sukses.

Janë të shumtë djemtë e vajzat e Shqipërisë dhe Kosovës, që kanë bërë emër me punët e tyre në vende të ndryshme të botës.

Disa prej tyre Businessmag i ka intervistuar dhe ka shkruar më parë. I tillë është Lulzim Veliu, i cili prej vitesh në Gjermani ka ngritur sipërmarrjen e tij Smart Home dhe po e zhvillon tashmë edhe në Shqipëri e Kosovë.

Rina Binxhiu, është studentja në fushën e teknologjisë së informacionit, e cila për një ditë u shfaq si motivim për të gjitha gratë e vajzat në Times Square. Familja Bajrami ka tashmë një kompani të madhe në shërbimin e transportit luksoz në SHBA.

Me fokusin tek Kosova edhe djemtë e vajzat e saj nëpër botë do të kemi mundësi t’i sjellim më shpesh në Businessmag.al.

Ndërkohë një ekonomi me dinamikë rinore, pritet të ketë zhvillime të këndshme të cilat do t’i ndajmë me ju.

Një nga zhvillimet interesante së fundi është pjesëmarrja e 6 sipërmarrësve të rinj me biznese start up në Samitin Dixhital në Beograd.

Ti si lexues je i mirëpritur të na shkruash për komente, sugjerime, këshilla e kërkesa rreth sipërmarrjes, zhvillimit personal, motivimit. Businessmag Kosova është gjithashtu edhe në rrjetet sociale.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale