Britania pou kërkon qytetarëve të fshijnë TikTok nga telefoni i tyre - Business Magazine Albania

Britania pou kërkon qytetarëve të fshijnë TikTok nga telefoni i tyre

Njerëzve u është kërkuar të fshijnë TikTok nga telefonat e tyre, me kryetarin e komitetit të punëve të jashtme të Britanisë duke paralajmëruar se “ne jemi naivë” për kërcënimin që paraqet aplikacioni.

Alicia Kearns, një deputete konservatore, tha se mbajtja e instaluar e platformës së ndarjes së videove i la të dhënat personale të përdoruesve të ekspozuar ndaj kërcënimeve “armiqësore” – veçanërisht qeverisë kineze.

TikTok, i cili është në pronësi të ByteDance me bazë në Pekin, ka mohuar se një informacion i tillë do të ishte dorëzuar ndonjëherë.

Por zonja Kearns i tha Sophy Ridge të Sky News të dielën: “Nuk ia vlen ta kesh atë dobësi në telefonin tënd.

“Është burimi përfundimtar i të dhënave për këdo që ka përpjekje armiqësore.”

E pyetur nëse njerëzit që përdorin aplikacionin duhet ta fshijnë atë, ajo u përgjigj: “Pa diskutim”.

Pse është TikTok kaq i diskutueshëm?

Ndërsa TikTok është jashtëzakonisht i popullarizuar, veçanërisht me adoleshentët, dhe ka më shumë se një miliard përdorues në mbarë botën, ai është vënë gjithnjë e më shumë nën kontroll mbi sasinë e informacionit që mbledh nga telefonat e njerëzve.

Në Mbretërinë e Bashkuar, Evropë dhe aq më tepër në SHBA, ku është ngritur një ndalim i plotë, janë ngritur shqetësime se këto të dhëna mund të aksesohen nga kompania dhe t’u dorëzohen zyrtarëve kinezë.

Lexo edhe: Shtohet presioni ndaj Google dhe Apple për të hequr TikTok nga dyqanet e aplikacioneve

Ai vjen pas zbulimit se punonjësit e ByteDance kishin përdorur të dhënat e TikTok në një përpjekje për të gjurmuar disa gazetarë perëndimorë dhe për të zbuluar burimet e tyre. Një përditësim i politikës së privatësisë së aplikacionit zbuloi gjithashtu se disa staf jashtë shtetit mund të hynin në të dhënat e përdoruesit në rrethana specifike.

TikTok ka hedhur poshtë vazhdimisht pretendimet kundër tij, me ekzekutivin Liz Kanter që i tha komitetit të zonjës Kearns në dhjetor se platformës nuk i ishte kërkuar të dhënat e përdoruesve në Mbretërinë e Bashkuar nga Kina dhe nuk do t’i jepte ato nëse do të ishte.

Në SHBA, ku TikTok është paditur për shkelje të dyshuara të privatësisë, kompania ka këmbëngulur se funksionimi i saj është i pavarur nga ByteDance dhe se përdoruesit janë të sigurt./ SkyNews 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0