Britania do të eksportojë produktet ushqimore në BE

Britania do të eksportojë produktet ushqimore në BE

Britania

Bashkimi Evropian do të lejojë eksportin e produkteve ushqimore, përfshirë edhe ato me bazë mishi nga Britania për në vendet evropiane. Vendimi u njoftua të mërkurën (23 shtator) nga zyra e shefit të bisedimeve Britani-BE, Michel Barnier.

Sipas vendimit, Britania ka përmbushur standardet e kërkuara të sigurisë bilologjike dhe shëndetësore të produkteve me bazë mishi, ndaj ajo mund të eksportojë kafshë të gjalla ose produktet e mishit në BE.

Gjithashtu, ajo duhet të lajmërojë BE-në për çdo ndryshim në rregullat e saj, para se ato të ndryshohen.

Raundi i tetë i bisedimeve për Brexit përfundoi më shpejt këtë muaj si pasojë e mos futjes së Britanisë në listën e vendeve të treta, ku bëjnë pjesë edhe SHBA-të. Ky vendim lehtëson ngërçin e krijuar në bisedimet për Brexit.

Politico

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0