Britania do të eksportojë produktet ushqimore në BE

Britania

Bashkimi Evropian do të lejojë eksportin e produkteve ushqimore, përfshirë edhe ato me bazë mishi nga Britania për në vendet evropiane. Vendimi u njoftua të mërkurën (23 shtator) nga zyra e shefit të bisedimeve Britani-BE, Michel Barnier.

Sipas vendimit, Britania ka përmbushur standardet e kërkuara të sigurisë bilologjike dhe shëndetësore të produkteve me bazë mishi, ndaj ajo mund të eksportojë kafshë të gjalla ose produktet e mishit në BE.

Gjithashtu, ajo duhet të lajmërojë BE-në për çdo ndryshim në rregullat e saj, para se ato të ndryshohen.

Raundi i tetë i bisedimeve për Brexit përfundoi më shpejt këtë muaj si pasojë e mos futjes së Britanisë në listën e vendeve të treta, ku bëjnë pjesë edhe SHBA-të. Ky vendim lehtëson ngërçin e krijuar në bisedimet për Brexit.

Politico

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale