Bremmer: “AI është transformues për rendin gjeopolitik” - Business Magazine Albania

Bremmer: “AI është transformues për rendin gjeopolitik”

Bremmer: “AI është transformues për rendin gjeopolitik”

Inteligjenca artificiale do të ketë një ndikim të rëndësishëm si në gjeopolitikë ashtu edhe në globalizim, sipas Ian Bremmer, shkencëtar politik dhe president i Grupit Eurasia.

“Unë mendoj se AI është transformuese për rendin gjeopolitik, si në mënyra të mira ashtu edhe në mënyra problematike,” i tha Bremmer ,Tania Bryer të CNBC për “The CNBC Conversation”.

Në anën pozitive, AI mund të nxisë “një globalizim të ri”, tha Bremmer – në një kohë kur pyetjet rreth gjendjes dhe të ardhmes së globalizimit janë të shumta. Teknologjia e re mund të shohë krijimin dhe zhvillimin e një klase të re të mesme globale, shtoi ai.
“Çdokush që ka një smartphone do të ketë akses në të,” shpjegoi Bremmer, duke shtuar se ai beson se kjo do të rrisë kapitalin njerëzor në mbarë botën. Fushat si mjekësia dhe arsimi do të forcohen, ndërsa proceset industriale dhe shkencore do të bëhen më efikase, sugjeroi ai. “Me fjalë të tjera, unë jam një entuziast për atë që kjo teknologji do të bëjë për botën,” tha Bremmer.

Megjithatë, ai gjithashtu vuri në dukje rreziqet që mund të çojnë në përçarje negative – dhe paralajmëroi se bota nuk është ende e përgatitur për këtë. Për shembull, çdokush mund të përdorë AI për të shkruar kode, por mund të përdoret gjithashtu për të hakuar sisteme ose për të krijuar malware, vuri në dukje Bremmer. Në mënyrë të ngjashme, mund të përdoret për të zhvilluar vaksina – por edhe viruse – shtoi ai.

“Kjo do të thotë se qeverisja që do të ndodhë nuk duhet të jetë vetëm për qeveritë, por edhe për kompanitë e teknologjisë. Ne nuk jemi gati për këtë, por ky është realiteti”, tha Bremmer.
Politikëbërësit po kapin hapin se liderët globalë dhe politikëbërësit mund të mos jenë ende gati, tha Bremmer , por ata po arrijnë.

Lexo edhe: 3 mënyra për t’u përgatitur për të ardhmen e punës

“Një vit më parë, nuk mund të mendoj për një bisedë të vetme që kam pasur me një udhëheqës global, kudo në botë, ku ata të pyesnin për AI – ku ata ishin thelbësisht të shqetësuar për implikimet e AI për sistemet e tyre politike, për ekonominë globale, për sigurinë kombëtare”, tha ai. “Sot, mezi mund të mendoj për një lider të vetëm global që nuk më pyet për këtë.”

Kjo përfshin vende në mbarë botën si Kina, SHBA dhe Britania e Madhe, si dhe organizata ndërkombëtare si Bashkimi Evropian dhe G7, shpjegoi Bremmer. Ndërsa mësojnë për AI, ata po vlerësojnë atë që bëjnë dhe nuk dinë, si dhe rolin që luajnë kompanitë e teknologjisë, tha ai.

Që nga fillimi i boom-it të AI në fund të vitit 2022, vendet janë duke  garuar për të kuptuar dhe rregulluar teknologjinë. Është dëshmuar një sfidë e rëndësishme për ligjvënësit për shkak të rritjes tepër të shpejtë të AI në domeinin publik dhe sfidave të ndryshme që mund të sjellë – nga siguria e punës tek siguria kombëtare.

Në qershor, ligjvënësit e BE miratuan rregullore që do të kërkonin që mjetet e reja të inteligjencës artificiale, të tilla si chatbots, të rishikoheshin përpara se të publikoheshin për popullatën e gjerë, dhe të ndalonin elementë të teknologjisë si njohja e fytyrës në kohë reale.

Kina gjithashtu njoftoi rregulla për shërbimet gjeneruese të AI si ChatGPT virale e OpenAI në korrik, duke deklaruar se mund të kërkohen licenca përpara se mjete të tilla të AI të bëhen të disponueshme për publikun.

Hapat për rregullimin e AI
Por që AI të rregullohet siç duhet, duhet të krijohet një kuptim më i madh i tij, tha Bremmer për CNBC. “Ju nuk mund ta qeverisni atë derisa të dini se çfarë është,” tha ai.

“Ne kemi nevojë për një proces të drejtuar nga Kombet e Bashkuara, një panel ndërqeveritar për inteligjencën artificiale, me qeveritë, shkencëtarët, kompanitë së bashku për të kuptuar gjendjen bazë të lojës se çfarë mund të bëjë AI, cilët janë aktorët kryesorë, cilat janë mundësitë , cilat janë rreziqet.”

Për Bremmer-in, është thelbësore që vendet dhe aktorët e tjerë të punojnë së bashku në këtë fushë – në vend që të konkurrojnë me njëri-tjetrin.

“Nuk është si armët bërthamore, ku ju keni disa vende që i kanë ato dhe ju ndaloni të gjithë të tjerët që t’i marrin ato,” tha ai. Në vend të kësaj, natyra e decentralizuar dhe me burim të hapur të AI do të thotë që çdokush do të jetë në gjendje të aksesojë zhvillimet më të fundit dhe t’i përdorë ato për mirë ose për keq.

Prandaj, mbikëqyrja globale është thelbësore, tha Bremmer, duke sugjeruar një “bord të stabilitetit të gjeo-teknologjisë” si një zgjidhje të mundshme. Kjo do të bënte që vendet dhe kompanitë e teknologjisë të punojnë së bashku për të “përpjekur të sigurojmë që ne të mos i rregullojmë njerëzit jashtë ekzistencës, por ne kemi aftësinë të përgjigjemi për të siguruar që tregu i AI globalisht të vazhdojë të funksionojë”.

“Nuk mund të jetë SHBA kundër Kinës,” përfundoi Bremmer.

Disa vende kanë treguar tashmë se do të jenë të hapura për të bashkëpunuar për rregullimin e AI, ose të paktën për t’u angazhuar me kolegët në këtë temë. Politikanët kryesorë francezë, për shembull, thanë se do të punonin me SHBA-në për ligjet rreth teknologjisë.

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0