Brazili gjobë dhe urdhër për Apple: Nuk do të shiten më Iphone pa karikues - Business Magazine Albania

Brazili gjobë dhe urdhër për Apple: Nuk do të shiten më Iphone pa karikues

Qeveria e Brazilit urdhëroi të martën Apple të ndalojë shitjen e iPhone-ve pa karikues baterie në vend, duke pretenduar se kompania ofron një produkt jo të plotë për konsumatorët.

Ministria e Drejtësisë gjobiti Apple me 12.275 milionë reai (2.38 milionë dollarë) dhe urdhëroi anulimin e shitjes së iPhone 12 dhe modeleve më të reja, përveç pezullimit të shitjes së çdo modeli iPhone që nuk vjen me karikues.

Lexo edhe: Apple ka gati datën për të prezantuar Iphone 14. Modeli ri vjen me ndryshime “revolucionare”

Në urdhrin, botuar në gazetën zyrtare të vendit, ministria argumentoi se iPhone-it i mungonte një komponent thelbësor në një “praktikë të qëllimshme diskriminuese kundër konsumatorëve”.

Autoritetet hodhën poshtë argumentin e Apple se praktika kishte për qëllim reduktimin e emetimeve të karbonit duke thënë se nuk ka prova të mbrojtjes së mjedisit nga shitja e telefonit inteligjent pa karikues. Porosia vjen një ditë përpara se Apple Inc të prezantojë modelin e ri të iPhone. Apple nuk pranoi të komentojë mbi këtë çështje.

Reuters 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0