Bota po arrin pesë pika 'katastrofike' në krizën klimatike, zbulon studimi - Business Magazine Albania

Bota po arrin pesë pika ‘katastrofike’ në krizën klimatike, zbulon studimi

Sipas një studimi, kriza klimatike po e dërgon botën në prag të pikave të shumta “katastrofike”. Studimi tregon se pesë pika të rrezikshme kthese mund të jenë kaluar tashmë për shkak të rritjes me 1.1 gradë celsius të ngrohjes globale shkaktuar nga njerëzimi deri më sot.

Këto përfshijnë shkrirjen e akullit të Grenlandës, duke prodhuar përfundimisht një rritje të madhe të nivelit të detit, rënien e një rryme kyçe në Atlantikun Verior, duke ndërprerë shiun nga i cili varen miliarda njerëz për ushqim dhe një shkrirje të papritur të ngricave të përhershme të pasura me karbon.

Lexo edhe: Qyteti holandez do të ndalojë reklamat për mishin në hapësirat publike: “Ndikon në emetimin e gazrave serë”

Me ngrohjen 1.5 gradë celsius, rritja minimale që pritet tani, katër nga pesë pikat kthese bëhen tëmundshme, duke përfshirë ndryshimet në pyjet e gjera veriore dhe humbjen e pothuajse të gjitha akullnajave malore.

Në total, studiuesit gjetën prova për 16 pika kthese, me gjashtë të fundit që kërkojnë që globi të ngrohet në të paktën 2 gradë Celsius për t’u shkaktuar, sipas vlerësimeve të shkencëtarëve.

Pikat e kthesës do të hyjnë në fuqi në periudha kohore që variojnë nga disa vite në shekuj.

The Guardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0