Boom-i i turizmit në Shqipëri - Një mundësi e artë për investitorët - Business Magazine Albania

Boom-i i turizmit në Shqipëri – Një mundësi e artë për investitorët

Boom-i i Turizmit në Shqipëri - Një Mundësi e Artë për Investitorët

Në botën e investimeve në pasuri të patundshme, disa destinacione mbeten thesare të fshehura, të cilat presin të zbulohen dhe të vlerësohen nga investitorë globalë. Një prej këtyre perlash është Shqipëria, një parajsë mesdhetare në juglindje të Europës. Në vitin 2023, sektori i turizmit i Shqipërisë arriti diçka të jashtëzakonshme – theu rekordet e numrave turistikë para-pandemisë, duke bërë që të jetë destinacioni i tretë me performancën më të për vitin, sipas Barometrit Botëror të Turizmit (UNWTO).

Në T-Blocks, jemi të entuziazmuar të ndajmë këto zhvillime të mrekullueshme dhe të shpjegojmë se si jemi në një pozicion unik për të ofruar ekspozim në tregun e pasurive të patundshme të Shqipërisë përmes tokenizimit.

Pra, çfarë po e udhëzon këtë rritje të mahnitshme të turizmit?

Vendndodhja strategjike e Shqipërisë, ndërmjet Evropës Perëndimore dhe Lindore, e kombinuar me mundësinë e anëtarësimit të saj në BE, ka krijuar një mjedis për rritje eksponenciale. Shteti ka investuar rëndë në infrastrukturën, nga rrjetet rrugore deri te aeroportet ndërkombëtare dhe marinat detare të planifikuara, duke përmirësuar kështu atraktivitetin për turistët dhe investitorët.

Mbulimi ndërkombëtar mediatik mbi suksesin turistik të Shqipërisë gjatë verës së vitit 2023

 

Mediat ndërkombëtare i kanë dhënë jehonë këtye zhvillimeve gjatë verës duke pasqyruar jo vetëm statistikat në rritje të këtj sektori, por edhe editoriale të cilat zbulojnë skajet mahnitëse të Shqipërisë, si ai i fundit nga Financial Times, “Albania untamed”. Më poshtë kemi përzgjedhur një numër artikujsh të botuar, të cilat e paraqesin më qartë njohjen e merituar që ka fituar ky “gur i çmuar”. 

 

Lexo edhe:“Expocity Albania”, bujqësia europiane në kërkim të modeleve të suksesshme të tregut

Fuqia e Turizmit në Ekonomitë në Zhvillim

Turizmi ka një ndikim thelbësor në ekonominë e Shqipërisë. Përhapja e udhëtarëve sjell jo vetëm pasurim kulturor, por edhe mundësi ekonomike të mëdha. Duke mirëpritur një numër gjithnjë e rritur të turistëve, Shqipëria po ndërton themelet për investime të reja të mëdha. Kjo përkon plotësisht me vizionin tonë në T-Blocks.

Vizioni ynë për të Ardhmen

Ndërsa sektori i turizmit në Shqipëri vazhdon të zhvillohet, T-Blocks është i përkushtuar të luajë një rol kyç në lidhjen e investitorëve me mundësitë më tatraktive të investimeve në pasuri të patundshme. Ne shohim një të ardhme ku investitorët, të vendosur lokalisht dhe globalisht, mund të kenë qasje të lehtë dhe të marrin pjesë në rritjen e këtij sektori dinamik. Platforma jonë është e përgatitur për të ofruar qasje të sigurt, të përputhur me rregulloret europiane, duke ndihmuar investitorët të zbulojnë potencialin e kësaj gurë të çmuar të papërtuar.

Ju ftojmë të na bashkoheni në këtë udhëtim emocionues dhe të eksploroni shumë mundësi që ofron ky sektor në zhvillim. Qëndroni të lidhur për më shumë përditësime, ndërsa bashkëpunojmë për të zbuluar potencialin e plotë të investimeve të turizmit në Shqipëri.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0