Sipërmarrës mund të bëhem edhe unë » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 29/10/2018

Sipërmarrës mund të bëhem edhe unë

Share
nga Amarilda Xhaferaj
Tet 29, 2018

Gjithmone kur permendet emri i sipermarresve , na lind nje pyetje : ”Sipermarres lind apo behesh ?”

Une personalisht mbeshtet hipotezen se sipermarres behesh , sepse cdo kush e ka lirine per ta provuar dhe ai mund te behet nje sipermarres por qe varet nga disa faktore.

Sipermarrja ne vetvete eshte nje aftesi apo iniciativ qe merr nje person me ose pa eksperienc , per te ndertuar nje aktivitet qofte personal ose jo , na e cila do te arrij te fitoj te ardhura. Kur merr persiper kete iniciativ duhet te marresh persiper cdo gje si te mirqene . Duke filluar si me deshtimin , gje qe eshte e pranishme te cdo sipermarres pa eksperience. Gjendja e buxhetit mund te jete qe te ardhurat mund te jene me te vogla se shpenzimet , gje qe tregon se buxhedi eshte negativ ose deficit. Pra kur jemi ne kete gjendje si fillim duhet te bejme nderhyrje .  Te sipermarresit e vegjel nderhyrja qe ata bejne eshte marrja e kredive qe ne te ardhme edhe mund t’jua veshtiresoj gjendjen edhe me shume sepse ata nuk do jene ne gjendje per lare kredine , gje qe sjell falimentim , deri ne mbyllje te aktivitettit personal.

Por me lini tju qetesoj, edhe siperrmarresit me te medhenj te botes keshtu e kane nisur ( nga deshtimi ne sukses ). Ne e dime se nga gabimi , mesojm pra pas ketij deshtimi ne duhet te analizojm shkaqet qe na cuan ne deshtim dhe me pas ti rikuperojm.Si fillim per nje siperrmaje te suksesshme ne duhet te kemi te qarte  vizionin pra se cfare duam ne te vertet por ne qoftese kete sipermarrje e kemi pasion ose e duam , cdo gje arrihet sigurishte edhe me vendosshmeri.

Besoi intuites . Edhe pse ajo mund te na coj ne rruge te gabur perseri besoj sepse nuk do dalesh bosh .Sepse ku i dihet ajo mund te te coj ne nje e  shteg tjeter , mbase edhe me te mire sesa ajo qe ke menduar ti . PRA BESOI .

Sipermarrja eshte nje sfid me veten qe te provosh sa i afte je ti .Sigurishte duke ndjekur keshillate e permenduara me larte .

ps: BESO NE VETVETE SEPSE ASKUSH NUK I NJEH LIMITET E TIJ.