Beyoncé godet sherbimet streaming muzikore » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 03/01/2019

Beyoncé godet sherbimet streaming muzikore

Share
nga Albana Laknori
Jan 03, 2019
Diplomuar per Inixhinieri Gjeologjike ne 1993, UPT Tirane, pastaj ne Drejtesi ne 2005, nga FD, Tirane Master i Avancuar
lexo me teper >

Beyonce duke performuar ne Afriken e Jugut kete muaj. Dy albume te kengeve te saj jane shkarkuar ne menyre ilegale nga sherbimet streaming

Si fillim, u duk sikur lajmi ndoqi modelin e njohur te piraterise. Te Enjten vone, dy albume te reja me material nga Beyonce, te dala nga Queen carter, u shfaqen ne Spotify dhe Apple Music. Mediat sociale kane shperthyer, duke menduar se Beyonce, mjeshtre ne shfaqjen e albumeve surprize, ka perseritur hilene e saj magjike te zakonshme.

Por historia u zbulua shpejt. Dashamiresit e kengetares vune re se albumet  ishin bere nga kenge te vjetra dhe regjistrime demo, dhe per kete u hoqen albumet nga qarkullimi.  Albumi i Beyonces doli, dhe u hoq menjehere, kur nje mashtrues i shkarkoi tek Apple dhe Spotify nepermjet Soundrop, ne nje sherbim distribucioni “beje vete” qe I perdorin muzikantet e rinj e te pavarur.

Regjistrimet muzikore te pa autorizuara nuk jane ndonje gje e re, sigurisht, por zakonisht gjinden ne you tube ose ne rrjete online te shperndarjes. Akoma sot, fakti qe dy albumet e nje prej yjeve me te medhej ne bote ishin te shkarkueshme ne  Spotify dhe Apple, dy rrjete gjigande  te para si pararoje e industrise se muzikes kunder piraterise nuk u degjuan. Kesaj i shkon edhe berja publike kete muaj e nje regjistrimi muzikor te kengetarit R&B, SZA,  ku titulli i tij, eshte vjedhur ne Twitter.

Per rrjeti Spotify ne vecanti, ka  bere perpjekje qe  te lejoje artistet e pavarur te ngarkojne muziken direct tek platform e tyre, duke kontrolluar  si zakonisht  persa i takon firmes se distribucionit, pikat e dobeta te Beyonce dhe SZA, jane tek nje rrezik i mundshem qe mund te kete lidhje me lidhjet e rrezikshme me konglomeratet e medha te muzikes.

 

 

“Kjo eshte nje dileme klasike qe po kalojne te gjitha keto sherbime”  thote Panos A.Panay, zevendes president i kolegjit muzikor te Universitetit Berklee per inovacionin dhe legjitimitetin. “Ashtu si hap platformen, sa i sigurt je per legjitimitetin e permbajtjes qe ti po hedh?”

Perfaqesuesit e Spotify, Apple, dhe Beyonce nuk kane komentuar.

Sherbime te tilla si Spotify, Apple music dhe Tidal marrin muziken qe ajo shperndan nga  distributoret, qe jane prone e firmave gjigande te regjistrimeve. Por, ne vitet e fundit nje sektor terheqes eshte zhvilluar dhe le kedo qe te ngarkoje muziken e tij dhe te shperndahet ne menyre legjitime ne te gjitha sherbimet online, pergjithesisht me nje pagese te vogel.

Keto sherbime ne pergjithesi kerkojne qe perdoruesit te kene te drejte te postojne kenge. Por miliona kenge qe levizin ne ekosistem, gabime dhe keqperdoruesit nuk zbulohen lehte.

Keto albume si “Queen Carter”, “Have your way” dhe “Back Up, Rewind”, dhe kenget e SZA, per shembull, ku te dy kengetaret kane ngarkuar muziken e tyre  nepermjet Soundropit.

Nje zedhenes i Soundrop thote se duke ngarkuar keto albume muzikore behet nje shkelje e parimeve te ketij sherbimi online, dhe se kompania i hoqi keto kenge, sapo mesoi se ato nuk ishin legjitime.

 

Soundropi po bashkepunon me sherbimet streaming ne investigime per piraterine e muzikes dhe “do te lidhet me autoritetet me informacione te vazhdueshme qe te shtohen gjobat per hajdutet e pronesise intelektuale, tha zedhenesi Z.Vietze.

 

Burimi i vjedhjes ishte i paqarte te Premten. Ishin te ndara llogarite e Soundropit per te  ngarkuar muziken e Beyonce’ dhe SZA, por kompania beson se te dyja jane te lidhura dhe mund te jene bere na i njejti person, sipas Z.Vietze.

Por problem me i madh eshte se kenge te njohura nga superstar si Beyonce’ mund te jene ngarkuar nga Spotify dhe Apple Music pa lejen e tyre, edhe pse i kane dhene emrin e tyre, tregon  probleme qe keto sherbime kane per te kontrolluar numrin e madh te regjistrimeve muzikore qe ata bejne cdo dite, thote Larry Miller, profesor i asociuar i biznesit te muzikes ne Universitetin e New Yorkut, shkolla Steinhardt.

 

Nese keto detaje te ketyre platformave qe ngarkojne muzike eshte kaq e automatizuar “beso e kontrollo” , thote Z.Miller, atehere vjedhje te tilla do te detyrojne  nje pushim cdo platforme,qe te ri shohin ngarkimin e muzikes online.